18 Haziran 2017 04:16

Star rafinerisinde TİS imzalandı: Petkim'de anlaşma yok

Star Rafinerisinde SOCAR yönetimi ve Petrol-İş arasında süren 9. TİS görüşmesinde anlaşma sağlandı. Petkim'de ise görüşme tarihi alınmadı.

Paylaş

Eren SARAN
İzmir

Geçtiğimiz cuma günü akşam saatlerinde Petrol-İş yönetimi yaptığı açıklamayla SOCAR yönetimi ile Petrol-İş arasında Star Rafinerisi için anlaşma sağlandığını duyurdu.

Daha önceki açıklamalarında işverenin 3 yıllık sözleşme dayatmasına karşın kazanılmış haklarından vazgeçmeyeceklerini ifade eden Petrol-İş yönetimi Star Rafinerisinde örgütlü 9 işçi için 3 yıl üzerinden sözleşme imzaladı. Açıklama sonrası Petrol-İş Sendikasına 3 yıllık sözleşmenin kabulüyle geri adım attığı yönünde tepkiler geldi. Eleştiriler üzerine görüştüğümüz Petrol-İş Aliağa Şube Başkanı Ahmet Oktay, “Star Rafinerisi için önceliğimiz haftalık çalışma saatlerinin 40 saat olarak düzenlenmesi, haftalık tatilin 2 güne çıkarılması, kıdem teşviklerinin ve genel ücret zamlarının SOCAR’a ait PETKİM’de çalışan işçilerin zam oranının altında kalmamasıydı. İşveren ile yapılan görüşmede tüm bu maddeleri kabul etmeleri ve ilk yıl belirlenen zam oranının 3 yıl boyunca kabul edilmesi şartıyla 3 yıllık sözleşme imzalanmıştır. Star Rafinerisi için sunduğumuz maddelerin kabulü örgütlü olduğumuz diğer iş yerlerimiz için de olumlu örnek olacaktır” dedi.

Star Rafinerisi için imzalanan anlaşmada 3 yıllık zam oranı 1. altı ay için yüzde 9, 2. 3.ve 4. altı aylar için enflasyon oranı, 5. altı ay için enflasyon artı 4.27, son altı aylık dönem için ise enflasyon olarak belirlendi. Genel zam artışının dışında, iş sözleşmesinin 53. maddesinde yer alan sosyal yardımlara ilişkin zam oranı yüzde 11, diğer sosyal yardımlar için zam oranı ise yüzde 15 olarak; 2’li ve 3’lü vardiya primleri ise yüzde 25 ve yüzde 15 olarak belirlendi.

İŞÇİLER KARARLI

Aynı gün içerisinde PETKİM işvereni ile 10. TİS görüşmesini sürdüren Petrol-İş yönetimi anlaşmaya varılamadığını ve yeni bir görüşme tarihi alınmadığını duyurdu. 17 Haziran günü vardiyalara açıklamada bulunan Petrol-İş Sendikası işverene daha önce sunduğumuz 2’li ve 3’lü skalanın kaldırılması, genel ücret zammı gibi taleplerini kabul etmediklerini belirtti. Yapılan açıklamada işverenin hiçbir maddeyi kabul etmeden 3 yıllık sözleşme dayatmasıyla, sözleşmeyi Yüksek Hakem Kuruluna götürmek istediğini ancak tüm işçilerin 19 Haziran Pazartesi günü her türden eyleme hazırlıklı gelmeleri duyuruldu. Bundan sonraki süreçte Petrol-İş, PETKİM yönetiminin anlaşmaz tavrını kabul etmeyeceğini duyururken, işçiler de kararlılıklarını ifade ettiler.

PETKİM İŞÇİSİNDE TEPKİ ÖFKEYE DÖNÜŞÜYOR

İşçiler PETKİM’in yüzde 141 kâr oranı açıkladığı bir zamanda kendilerine karşı takınılan tutumu iş barışını bozan bir hareket olarak değerlendiriyor. Patronun kendilerini ve sendikayı daha sert eylemler yapmaya zorladığını ifade eden PETKİM işçileri, Star işçilerinin PETKİM’e geçmesi ile ücret dengesizliğinin daha da arttığını, bunun var olan TİS’i delme anlamı taşıdığını söylüyor. İşçiler “Yeni işe başlayan Star işçilerinin ücreti eski ücretin yüzde 91’i bizimki ise yüzde 84’ü.Yani skala farkı yüzde 9. Bu toplu iş sözleşmesindeki ‘yeni işçi eski işçinin ücretini geçemez’ ilkesinin ihlalidir. Yeni başlamalarına rağmen bizden yüksek ücret alıyorlar. Sözleşmede biz öncelikle bu farkın kapanmasını istiyoruz. Patron buna yanaşmıyor” dedi.

İşverenin önerisinin 3 yıllık zamsız bir sözleşme, skalanın ise 3 senenin sonunda yüzde 84’ten 89’a çıkarılması olduğunu, sendikanın ise ‘ancak skala yüzde 100 olursa makul bir zam ile 3 yılı konuşabiliriz’ dediğini kaydeden işçiler, “Herkes çok öfkeli. Sendika açıklama yaptı sabah, eylemler sürecek ve daha ileri boyuta varabilir. Eğer yüksek hakemi çare olarak görüyorsa bunun bir çare olmadığını onlara anlatırız” dedi.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Maçka’daki nöbetin talebi net: Herkes için adalet

SONRAKİ HABER

Direnişteki SF Tekstil işçilerine EMEP'li kadınlardan ziyaret

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa