17 Haziran 2017 19:50

Kocaeli’de ‘Adalet’ için bir araya geldiler

Kocaeli'de CHP’nin çağrısıyla çok sayıda siyasi parti, sendika, dernek ve oda temsilcisi ‘Adalet’ için yan yana geldi.

Paylaş

İzmit’te Kocaeli Yüksek Öğrenimliler Derneğinde (KYÖD) bir araya gelen çok sayıda kişi, neler yapabileceklerini tartıştı, Kılıçdaroğlu’nun adalet yürüyüşü sırasında Kocaeli’de nasıl karşılanacağına dair yol haritası çizdi. Etkinliğe çok geniş çevrelerden insanlar katılırken bir dönem MHP’nin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olan isim de söz alarak konuştu. 

‘YÜRÜYÜŞ SADECE BERBEROĞLU İÇİN DEĞİL’

Açılış konuşmasını gerçekleştiren CHP İzmit İlçe Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya, adalet yürüyüşünün geç de olsa bir ihtiyaç olduğunu belirterek “İhtiyacın adalet olduğunu gördüğümüz noktadayız. Bu adalet yürüyüşü Enis Berberoğlu için yapılan bir yürüyüş değil. Bu adalet yürüyüşü, artık hepimiz için elzem olan yürüyüştür. Nasıl ki Mustafa Kemal Kuva-yi Milliye yürüyüşünü, nasıl ki Deniz Gezmiş İkinci Kurtuluş yürüyüşü başlattıysa, biz de Üçüncü Kurutuluş mücadelesini başlattık” ifadelerini kullandı. 

Daha sonra konuşan CHP Kocaeli İl Başkanı Cengiz Sarıbay, “Nasıl referandumda beraber hareket ettiysek adalet için yine beraber olmayı amaçlıyoruz. Yargıda bu baskı oluştuğu sürece hiç kimsenin güvencesi olmayacak” ifadelerini kullandı.

‘GÜCÜMÜZ YETTİĞİNCE DESTEK OLACAĞIZ’

KHK ile ihraç edilen akademisyenlerden ve Kocaeli Dayanışma Akademisi (KODA) üyesi Hülya Kendir ise çeşitli eylem ve etkinliklere destek olmak istediklerini belirtti. Salondan çıkacak önerilere açık olduklarını vurgulayan Kendir, “Biz aslında OHAL ve KHK’nin vurduğu büyük bir kesimiz. Dolayısıyla gücümüz ölçüsünde emek ve demokrasi güçlerinin bir parçasıyız. Yürüyüş hattı boyunca yürüyüşe dahil olmak isteriz. Çeşitli eylemlere de gücümüz yettiğince, elimizden geldiğince destek olmak isteriz” şeklinde konuştu.

Kocaeli Demokrasi Girişimi sözcüsü Bekir Yurdagül ise, Enis Berberoğlu’nun tutuklanmasının bardağı taşıran son nokta olduğunu ifade etti. “Ancak ülkede HDP’nin eş genel başkanları, milletvekilleri, belediye başkanları da zindanda” diyen Yurdagül, sokağa çıkarak mücadele etme zamanı olduğunu vurguladı. Adalet vurgusunun öne çıkarılması gerektiğine değinen Yurdagül, “Bugün demokratım, özgürlükçüyüm diyen, tek adama karşıyım diyen herkes bu örgütlenmenin içinde olmak zorundadır” dedi.

‘KANDIRA’YA GİDELİM’

HDP Kocaeli İl Eş Başkanı İbrahim Ergin ise, Kandıra’da cezaevinde olan HDP’li vekillere vurgu yaparak “Enis Berberoğlu’nu tutuklamalarını kabul etmiyorum. Sayın Kılıçdaroğlu ilimize gelecek, kendilerine bir tavsiyede bulunmak istiyorum. Kandıra’da vekillerimiz yatıyor. Orada bir basın açıklaması yapabilir” şeklinde konuştu. 

Avrupa Birliği Eski Bakanı Ali Haydar Konca da konuşanlar arasındaydı. Türkiye’nin bugün yönetilemez durumda olduğunu aktaran Konca, “Bu sıkıntı devlet krizidir. Bu krizin aşılması ise sokaktan geçiyor. Bu yürüyüş meşrudur, anayasal bir haktır. Benim asıl önerim bu adalet kavramının içeriğinin doldurulması gerektiğidir” dedi.

‘BU ÇIKIŞ KIYMETLİDİR’

Emek Partisi (EMEP) Kocaeli İl Başkanı Arzu Erkan ise çeşitli önerilerde bulundu. OHAL’in kaldırılması, KHK’lerin iptal edilmesi için mücadele edilmesi gerektiğini ifade eden Erkan, “Faşist rejimin inşa edildiği noktada bu çıkış çok kıymetlidir. OHAL ve haksızlıklara karşı bir zemin oluşabileceği düşünüyorum. Sadece hayırcıları değil mağdur olan herkesi bir araya getirmenin olanakları olacağını düşünüyorum bu yürüyüşün. Burada yer alan kurumlardan ortak koordinasyonu sağlayacak bir komite ihtiyacı olacağını düşünüyorum. Adalet yazılı afişlerle kentin her yerini donatabiliriz. Ortak tişörtler giyerek kentin belli noktalarında ortak materyaller dağıtalım. Kılıçdaroğlu’nun yürüyüşüne yoğun katılım sağlamak için çalışmalar yapalım” dedi.

‘ÇÖZÜM ARTIK SOKAKLAR’

MHP’nin Kocaeli Büyükşehir Belediye Eski Başkan Adayı Zekai Kahyaoğlu da söz alarak konuşan isimler arasındaydı. MHP içerisinde hak hukuk istediği için partiden ihraç edildiğini belirten Kahyaoğlu, “Biz burada adalet arıyoruz. Ben kendi partimde bugün yokum. MHP içerisinde hak hukuk istediğimiz için ihraç edildik. Türkiye’de adalet kalmadı. Adalet için Kılıçdaroğlu ile yürümem gerekiyorsa yürürüm. İstenildiği kadar eleştirilsin. Burada olma sorumluluğu hissettiğim için geldim. Bu işin çözümü artık sokaklar. Milli varlıklarımıza zarar vermeden iktidara karşı ne yapılması gerekiyorsa yapacağız ve bunun içinde olacağız” dedi.

Toplantıya CHP, HDP, EMEP, ÖDP, SYKP, MHP’li muhalifler, Halkevleri, Kocaeli Dersimliler Derneği, Alevi Kültür Dernekleri, Kocaeli Demokrasi Girişimi, Kocaeli Dayanışma Akademisi, KESK, DİSK, TMMOB, Eğitim-İş gibi çok sayıda kurum ve temsilci katıldı. (Kocaeli/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Forum İstanbul AVM'de yanlış alarm

SONRAKİ HABER

Haber alınamayan öğretmenin ailesi İHD’ye başvurdu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...