17 Haziran 2017 13:44

‘Cumhuriyet’te çalışıyorsanız tutuklanmayı bekliyorsunuz’

Cumhuriyet gazetesine konuşan Oğuz Güven, 'Cumhuriyet gazetesinde bir servisin yöneticisi olarak tutuklanmayı her an bekliyordum' dedi.

Paylaş

Denizli Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Alper’in trafik kazasındaki ölüm haberini “İlk FETÖ iddianamesini hazırlayan başsavcıyı kamyon biçti” başlığıyla duyurmasının ardından tutuklanan ve 55 saniye yayında kalan tweet nedeniyle 30 gün cezaevinde kalan cumhuriyet.com.tr’in Genel Yayın Yönetmenliğini yapan Oğuz Güven, “Cumhuriyet gazetesinde bir servisin yöneticisi olarak tutuklanmayı her an bekliyordum” dedi. 

Cumhuriyet gazetesine konuşan Güven, “Bu operasyon bir Cumhuriyet operasyonu. Yani kişilerle ilgili bir operasyon değil; bir intikam operasyonu, basını susturma operasyonu. Cumhuriyet’te çalışıyorsanız böyle bir dönemde bu tutuklamayı bekliyorsunuz. Bu yüzden şaşırtıcı değildi. Hakkımda örgüt bağlantısı bulamazlar, telefonumda bir şey yok, konuştuğum görüştüğüm insanlar belli, 24 saat haberle yaşayan biriyim. Bu meslekte geçirdiğim 32 yılda herkes bunu çok iyi bilir. Dürüstlüğümüzle, mesleğimizle var olduk. Açık arıyorlardı. Saçma sapan bir açıkla üzerimize geldiler. Zaten ellerinde patladı...” dedi.

‘KURSAĞIMDA KALDI’

Tahliye edildiği saatlerde Enis Berberoğlu’nun tutuklandığını hatırlatan Güven, “Tahliye oldunuz denildi. Hemen televizyonu açtım. Gördüm ki Enis Berberoğlu tutuklanmış. Enis benim çok eski arkadaşım. Tahliyeme sevinemedim. Kursağımda kaldı. Zaten arkadaşlarım orada kaldığı için bir mahcupluk yaşıyordum” diye konuştu.

“Adalet Yürüyüşü”ne ilişkin de değerlendirmede bulunan Güven, “Adalet Yürüyüşü’nü çok değerli buluyorum. CHP dokunulmazlıkların kaldırılması konusunda çok yanlış yaptı. Hukukun ve adaletin gelmesi için herkesin bu yürüyüşe destek vermesi gerekiyor. Adalet herkese bir gün muhakkak lazım olacak” dedi. (MEDYA SERVİSİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Serra Yılmaz İtalya’nın ‘Komedi Kraliçesi’ oldu

SONRAKİ HABER

Almanya'da bir araç karnaval alanına daldı, çok sayıda yaralı var

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...