10 Temmuz 2012 12:18

Barış sağlansın, insanlar sağ kalsın

Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Kürt sorununun demokratik çözümü ile ilgili “Çatışma değil, müzakere; Ölüm değil, çözüm” istiyoruz adıyla Eylül ayına kadar sürecek bir kampanya başlattı.Kampanya ile ilgili EDP İzmir İl Örgütünde gerçekleştirilen basın toplantısı

Barış sağlansın, insanlar sağ kalsın
Paylaş

Kampanya ile ilgili EDP İzmir İl Örgütünde gerçekleştirilen basın toplantısında konuşan HDK Genel Meclis Üyesi Semra Uzunok, son günlerde sıcakların artışıyla birlikte savaş politikalarının da artarak devam ettiğini belirtti.

Kürt sorunu ile ilgili çatışma haberlerinin de yoğunlaştığına dikkat çeken Uzunok, “Yaşananlar sonucunda alınan ölüm haberleri de savaşın şiddetleneceğine işaret ediyor” dedi. HDK’nin sürece müdahil olunması kararı aldığını aktaran Uzunok, “Kürt sorununun eşit haklara dayalı demokratik çözümü için adımların atılması ve barışın sağlanmasında halkların, işçilerin ve emekçilerin, tüm ezilenlerin taraflaştırılması-muhataplaştırılmasıdır. Özellikle Türk halkı olmak üzere. Her dilden ve inançtan halkların, Kürt sorununun çözümünde taraf olmalarını sağlamak için dönemi hızla ve verimli biçimde değerlendirmek gerekmektedir. Kürtlerin, anadilde eğitim hakkı, bölgesel özerklik ve siyasi statü talepleri, Türkiye’nin demokratikleşmesinin, halklarımızın eşit ve özgür koşullarda birlikte yaşamasının temel koşullarıdır” diye konuştu.

Uzunok, asker ölümleri sonrasında devletin öne çıkardığı “vatan sağolsun” yerine, “Barış sağlansın, insanlar sağ kalsın” diyebilme koşullarını yaratmak için bir çalışma içinde olacaklarını söyledi. Uzunok, HDK İzmir bileşenleri tarafından bu temelde yürütülecek olan kampanyanın 1 Eylüle kadar süreceğini kaydetti. (İzmir/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Eski vekiller hakkında dava

SONRAKİ HABER

'Evren Anayasasını cilalamak için gelmedik'

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...