17 Haziran 2017 08:33

Diyarbakır’da gözaltı sayısı artıyor

Diyarbakır’da DTK, HDK, TJA, DBP, HDP ve STÖ yöneticilerine yönelik yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınanların sayısı 26’ya yükseldi.

Paylaş

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü soruşturma kapsamında TJA, DTK, DBP, HDP ve HDK üye ve yöneticilerine yönelik 14 Haziran'da başlatılan operasyonlar sürüyor. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 2016 yılında yürüttüğü soruşturma kapsamında gözaltına alındığı öğrenilen siyasetçi ve kadın hakları aktivistlerin soruşturması için savcı gizlilik kararı almıştı. Gözaltında bulunan Kürt siyasetçiler ve kadın hakları aktivistleri, "KCK’den aldıkları talimatlarla hareket etmek" ile suçlandığı öğrenildi.

Soruşturma kapsamında Diyarbakır’da yapılan operasyonlarda 4 kişi daha gözaltına alındı. Bununla birlikte gözaltına alınanların sayısı 26’ya yükseldi. Ayrıca yürütülen soruşturma kapsamında birçok kişinin daha hakkında gözaltı kararı olduğu ve gözaltı sayısının artacağı belirtildi. 

Gözaltına alınan 26 kişinin isimleri şöyle: Nalan Gözden, Mehmet Güzel, A. Baran Dağ, Sibel İldan, Ercan Aslan, Yüksel Baran, Zeynep Altınkaynak, Sara Aktaş, Ayşe Gökkan, Şah Can Tünen, Salih Keleş, Selahaddin Kaygusuz, Hatice Uçar, Kerem Duruk, Necla Nergiz, Sibel Elvan, Devran Balkaş, Hasan İnatçı, Helbest İlkan, Cengiz Sökmen, Paşa Şeker, Ebubekir Budak, Ayşe Yağcı, Evren Ortaç, Hanım Ayhan, Gül Kızıltaş. (Diyarbakır/DİHABER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Ege Denizi'nde 4.7 büyüklüğünde deprem

SONRAKİ HABER

Kocaeli İSİG: 2019'da 71'i Kocaeli'de, en az 1736 işçi yaşamını yitirdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...