17 Haziran 2017 04:16

İŞKUR ihraç ettiği istihdam uzmanına temizlik işi buldu!

İŞKUR, ocak ayında ihraç ettiği İstihdam Uzmanı Sinan Ok’a başvurusu üzerine 6 ay sonra özel bir hastanede temizlik işçiliği buldu ancak işe alınmadı.

Paylaş

Birkan BULUT
Ankara

Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü (İŞKUR), 6 Ocak 2017 tarihinde 679 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile herhangi bir ön soruşturma olmadan İstihdam Uzmanı Sinan Ok’u ihraç etti. Sinan Ok da ihraç edildikten bir hafta sonra İŞKUR’a iş başvurusu yaptı. İŞKUR, 6 ay işsiz kaldıktan sonra Sinan Ok’a özel bir hastanede temizlik işçisi olarak iş buldu. Hastanenin insan kaynakları birimine başvurması istenen Ok, 12 Haziran tarihinde randevu alıp özel hastanenin iki yetkilisiyle görüştü. Karşılaştıkları duruma hastane yetkilileri de şaşırdı. Halkla ilişkiler yetkilisi “İşi yapmak istiyorsanız, bizim için sorun yok ama başlangıç ücretiniz asgari ücret olur” dedi. Ancak insan kaynakları yetkilisi CV’yi inceledikten sonra “Eğitim düzeyiniz bu iş için uygun değildir, sizi nasıl çalıştırabiliriz” dedi. Sinan Ok’un “4857 sayılı İş Kanunu gereği 2 ay deneme süreli sözleşme yapabiliriz, hem siz çalışmamı görmüş olursunuz hem de ben işi yapabilir miyim test etmiş olurum” yanıtı üzerine yetkili, iş hukuku bilgisini ima ederek “Kastettiğim bu zaten, seni çalıştırırsak tozumuzu dumana katarsın” şeklinde konuştu.

İŞ VE HAK ARAMA KAPILARI  KAPALI

İŞKUR web adresi üzerinden eski İŞKUR çalışanı olduğu için CV’sini güncelleme yetkisi de kısıtlanan Ok, doktora eğitiminde tez aşamasında. İŞKUR’daki işine KPSS’nin yanı sıra yazılı ve sözlü mülakat sınavıyla giren Ok, 11 yıl herhangi bir soruşturma geçirmeden İŞKUR’da çeşitli başkanlıklarda çalıştı.

Evrensel'e konuşan Sinan Ok, KHK’lerle ihraç edilen 100 bini aşkın kişinin çoğunluğunun üniversite mezunu ve deneyimli oldukları için başvurdukları işlere kabul edilmediklerini söyledi. Ayrıca işletmelerin “KHK’li birini alırsak devletle zıtlaşmış oluruz” şeklinde düşündüğünü belirten Ok, ihraç edilenlerin devlet kademelerinde yıllarca çalışmış olmasının da işverenlerin çekinceleri arasında olduğunu dile getirdi. Öğrenim durumu ve deneyimine rağmen her türlü işe başvurduğunu ancak hakkındaki ihraç kararı nedeniyle başvurularının reddedildiğini söyleyen Ok, “Ekmeğimi taştan çıkarır çalışırım dedim. Ancak inşaatta dahi çalışmana imkan verilmiyor” dedi.

Öte yandan geçtiğimiz günlerde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, ihraç edilen bir öğretmenin yaptığı başvuruyu kabul etmeyerek OHAL Komisyonuna başvurmasını istedi. Ancak aylar geçmesine rağmen  OHAL Komisyonu çalışmalarına başlamadı. Bu nedenle ihraç edilen 10 bini aşkın kamu emekçisi ne hukuki yollardan hakkını arayabiliyor, ne de bir iş bulup çalışabiliyor.

ÖNCEKİ HABER

Yine Manisa, yine kışlada zehirlenme: Bu kez 69 asker

SONRAKİ HABER

Yavuz Sultan Selim köprüsü girişinde otobüs kazası: Yaralılar var

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa