17 Haziran 2017 01:06

Yine Manisa, yine kışlada zehirlenme: Bu kez 69 asker

Manisa'da 69 asker zehirlenme şüphesiyle hastaneye kaldırıldı. CHP'li Vekil Tur Yıldız Biçer: Firmayı korumak adına daha kaç kişi zehirlenecek?

Paylaş

Erdi TÜTMEZ
İstanbul

Manisa’da General Seyfettin Çalbatur Kışlası 1. Piyade Er Eğitim Tugay Komutanlığında 69 asker, akşam yemeğinin ardından zehirlenme şüphesiyle hastanelere kaldırıldı. Yaşananlara tepki gösteren CHP Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer, “Geçen sefer yaşanan ölümlü zehirlenme vakasından sonra bu zehirlenme vakasında da aynı yemek firmasının rolü var. Anlaşmalar feshedilmedi, firma adeta korundu. Önlenebilecek bir olaydı ama önlemediler” dedi.

Manisa’da General Seyfettin Çalbatur Kışlası 1. Piyade Er Eğitim Tugay Komutanlığında bazı askerler, akşam yemeğinin ardından rahatsızlandı. Bulantı ve kusma şikayeti görülen askerler, revire başvurdu. 69 asker, zehirlenme şüphesiyle birliğe sevk edilen ambulanslarla Manisa Merkezefendi ve Manisa Devlet Hastanelerine sevk edildi. Askerlere serum tedavisi uygulanmaya başlandı.

GEÇEN AY 2 ZEHİRLENME DAHA YAŞANMIŞTI

Manisa’da 23 Mayıs tarihinde Manisa 1. Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı Albay Arif Seyhun Kışlasında 1046 asker gıda zehirlenmesi nedeniyle hastaneye kaldırılmış, bir asker yaşamını yitirmişti. Bu olaydan 4 gün sonra, 27 Mayıs tarihinde bu kez, Kırkağaç 6. Jandarma Komando Er Eğitim Alayında zehirlenme vakası yaşanmış, 70 asker hastaneye kaldırılmıştı. 

‘YEMEK KOKUYORDU VE ETLER ÇİĞDİ’

CHP Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer de yaşananları gazetemize değerlendirdi. Askerlerin kendisine verdiği bilgileri aktaran Biçer, “Askerler etli yemeğin koktuğunu ve etin çiğ olduğunu söyledi. 69 asker hastaneye kaldırıldı. Askerlerin çoğu taburcu edilirken, 11 tanesinin durumu biraz daha ağır. Tedavileri sürecek. “ dedi. 

“Bu son yaşanan zehirlenme vakasıyla önceki zehirlenme vakasının ortak bir yönü var. İkisinde de aynı yemek firmasının rolü var.” diyen Biçer, şu ifadeleri kullandı: “Burada önemli olan olay, geçen sefer yaşanan ölümlü zehirlenme vakasından sonra bu firmayla anlaşmalar feshedilmedi. Bu firma adeta korundu. Şimdi yetkililer çıkıp “Allah’a şükür iyiler” diyorlar, bu işi de ‘fıtrata’ bağlamaya çalışıyorlar. Bu olay önlenebilecek bir olaydı. Sözleşme feshedilecekti ve böyle bir olay yaşanmayacaktı. Ancak yapılmadı. Bir gizlilik kararı var, doktorları bile konuşturmuyorlar.” 

‘İSTİFA ETMELERİ GEREKİYOR’

“İnşallah iyileşirler” demenin bir anlamı olmadığını söyleyen Biçer, “Savunma Bakanı, Genelkurmay Başkanı çıkıp bir açıklama bile yapmıyor. Bu firmayla ihaleyi yapan Milli Savunma Bakanlığıdır. Yaşanan olaylara rağmen, önlem almadılar ve yine zehirlenme vakası yaşandı. Milli Savunma Bakanı ve Genelkurmay Başkanının derhal istifa etmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı. 

SU VE YEMEKLER İNCELENECEK

Öte yandan DHA'nın haberine göre; Manisa Halk Sağlığı İl Müdürlüğü'nün kışlaya gönderdiği 5 kişilik ekibin su numuneleri aldığı öğrenilirken, Türk Silahlı Kuvvetleri'ne (TSK) bağlı Gıda Kontrol Müfreze Komutanlığı'ndan görevlendirilen ekibin de, askerlerin son 3 günde yediği yemeklerin numunelerinin alarak İzmir'deki laboratuvar da inceleyeceği belirtildi.

VALİ GÜVENÇER: 24 SAAT MÜŞAHADE ALTINDA TUTULACAKLAR

Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, Tugay Komutanı Albay Şefik Güvenç, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Ayhan Korkmaz ve AKP İl Başkanı Berk Mersinli ile Manisa Devlet Hastanesi'nde tedaviye alınan askerleri ziyaret etti, sağlık durumları hakkında yetkililerden bilgi aldı.

Hastane önünde açıklama yapan Vali Güvençer, "Sadece bir bölüğümüze ait toplam 85 mehmetçiğimiz kusma şikayeti ve mide bulantısı ile tugay revirimize müracaat etti. Daha önce yaşadığımız acı tecrübe çocuklarımızın durumu ciddiyetle değerlendirildi. 69'u Manisa Devlet Hastanesi ve Merkez Efendi Devlet Hastanesi'ne sevk edildiler. Çocuklarımızın ağır bir durumu olmamakla birlikte sağlık birimlerimiz ve hastanelerimiz bu 69 çocuğumuzu ilk müşadenin hemen sonrasında 24 saat müşade altına tutmak amaçlı servislere yatışı sağlandı. Çocuklarımız 24 saat müşade altında tutulacaklar" dedi.

Vali Güvençer, askerlerin rahatsızlanma nedeninin araştırıldığını söyledi.

Öğleden sonra ise gıda zehirlenme şüphesiyle hastaneye kaldırılan 69 askerden tedavisi süren 11 asker de taburcu edildi.

CHP MİLLETVEKİLİ NURLU: SABOTAJ İHTİMALİ ARAŞTIRILSIN

Olayla ilgili yazılı açıklama yapan CHP Manisa Milletvekili Mazlum Nurlu da, askerlerin neden zehirlendiklerinin bir an önce kamuoyuna açıklanmasını istedi. Sabotaj ihtimalini gündeme getiren Nurlu, "Çünkü artık bu olay sıradan bir zehirlenme vakası değildir. Manisa'nın en büyük birliklerinde askerler sık sık zehirleniyorsa ve hiçbir tedbir alınmıyorsa ortada çok ciddi bir sorun vardır. Sabotaj ihtimali de artık değerlendirilmeli ve askerlerin neden zehirlendikleri kamuoyu ile paylaşılmalıdır. Manisa'da kışlalara yemek ve gıda temin eden tüm şirketlerle sözleşmeler feshedilmeli ve sorumlular mutlaka cezalandırılmalıdır. 20 gün içerisinde kışlalarda yaşanan zehirlenme vakaları, Manisa'da binlerce askerin içinde bulunduğu tehlikeli durumu gözler önüne sermektedir. Eğer zehirlenme vakalarının üzeri yine örtülmeye çalışılırsa, asker zehirlenmelerinin devam edeceğinden endişeliyiz" dedi.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Eski İstanbul Emniyet Müdürü Çapkın teslim oldu, tutuklandı

SONRAKİ HABER

İŞKUR ihraç ettiği istihdam uzmanına temizlik işi buldu!

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...