16 Haziran 2017 12:59

Barzani: Bağımsızlık referandumunu daha fazla erteleyemeyiz

Federal Kürdistan Başkanı Mesud Barzani, Irak ve Türkiye'nin tepki gösterdiği bağımsızlık referandumu için zamanlamanın uygun olduğunu söyledi.

Paylaş

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani, bağımsızlık referandumunun daha fazla ertelenemeyeceğini söyledi.

Rudaw'ın haberine göre Foreign Policy dergisine röportaj veren Barzani, “Irak Başbakanına referandumun Kürdistan Bölgesi halkının yasal hakkı olduğunu söyledim. Referandumdan sonra da sonuç üzerine barışçıl görüşmelerde bulunmak istiyoruz” dedi.
 
Barzani, Bağdat ve Ankara'nın tepki gösterdiği referandumla ilgili görüş farklılıklarına ilişkin ise, “Referandum, Kürdistan Bölgesi halkının bütününü ilgilendiren bir konudur.  Bu yüzden konu, tüm parti ve siyasi anlaşmazılıkların üstündedir. Nitekim Kürdistan Bölgesi halkının büyük çoğunluğu referandumun yapılmasından yana” ifadelerinde bulundu.
 
Barzani, referandum tarihine dair ise şunları söyledi: “Daha önce birçok kez referandumu yapmak istedik fakat durum elverişli değildi. Ancak bu konuyu daha fazla ertelememiz Kürdistan Bölgesi halkının çıkarına değildir. Üstelik halkın geleceği üzerinde kötü sonuçları olacaktır. Bu yüzden referandum için en uygun zaman şimdidir.”
 
Referandumun, Kürdistan Bölgesi’nde mevcut bazı sorunlar olmasına rağmen yapılacağı yönündeki soruya Barzani şu yanıtı verdi: “Bütün sorunların çözülmesini bekeyemeyiz. Çünkü bu gerçekleşmez. Diğer ülkeler de bu adımları attığında aynı sorunları vardı. Bu konuyu erteleyemeyiz, çünkü bu, diğer sorunlardan daha büyüktür. Önce referandumu yapacağız. Daha sonra da Kürdistan’ın bağımsızlığı için diğer sorunları çözeriz.” (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Adalet Bakanı Bozdağ: Kılıçdaroğlu suç işliyor

SONRAKİ HABER

Hrant Dink Vakfı'nın "Kayseri" konferansı gerekçe gösterilmeden yasaklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa