‘Kıdem tazminatımıza sahip çıkıyoruz’

Kocaeli’de sendikalar ve kitle örgütleri 15-16 Haziran direnişinin yıl dönümünde eylem düzenledi.

16 Haziran 2017 11:28
Paylaş

Kocaeli’de DİSK, KESK, TMMOB ve Kocaeli Demokrasi Girişimi, "15-16 Haziran direnişinin ışığında kıdem tazminatımıza sahip çıkıyoruz" dedi. İnsan Hakları Parkı’nda bir araya gelen kurum temsilcileri ve işçiler, Yürüyüş Yolu'nda açılan sergi öncesi burada basın açıklaması yaptı.

‘GÜCÜMÜZ BİRLİĞİMİZDEN GELİR’

Açıklamayı Kocaeli Demokrasi Girişimi sözcüsü Bekir Yurdagül okudu. CHP’nin başlattığı adalet yürüyüşe ve Nuriye Gülmen ile Semih Özakça’nın durumuna dikkat çeken Yurdagül, 15-16 Haziran direnişinin bugün açısından önemine değindi. Konuşmasında birlik vurgusu yapan Yurdagül, “Bugün pervasızca çıkarılan işçi düşmanı yasalara, işçilerin 80 yıllık kazanımı olan kıdem tazminatının fon sistemi adı altında gasbına karşı, işçi sınıfı 15-16 Haziran ruhunu kuşanarak bu saldırıları durdurabilir. Sermayenin ve onun hükümetinin emeğe karşı düşmanca politikalarını boşa çıkarabilir. Bunun için unutulmaması gereken tek şey, 15-16 Haziran’a ilham veren sloganda saklıdır: Gücümüz birliğimizden gelir” diye konuştu.

Yurdagül’ün ardından konuşan DİSK Kocaeli Bölge Temsilcisi Vedat Küçük, kıdem tazminatı gasbına karşı direneceklerini belirterek, “Hukuksuz işten atılmaların sona ermesi ve işçi kardeşlerimizin işlerine iade edilmesini hukuk adına, barış adına, demokrasi adına talep ediyoruz. 15-16 Haziran’ın ışığında hukuksuzluğa karşı direnmenin hak olduğunun da altını çiziyoruz. Devletin fermanı kıdem tazminatımızı sermayeye kaynak yapmak istiyor. 15-16 Haziran’ın ışığında kıdem tazminatı hakkımızın gasbına karşı direneceğiz” dedi.

Açıklamaların ardından Yürüyüş Yolu’nda açılan sergiye gidilerek, burada bildiri dağıtımı yapıldı. (Kocaeli/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

'Nükleer, Türkiye’nin geleceğini ipotek altına almaktır'

SONRAKİ HABER

Burdur Gölü'nde alg patlaması

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa