Şirin Tekeli'nin cenazesi alkışlarla uğurlandı

Türkiye kadın hareketinin önde gelen isimlerinden Şirin Tekeli'nin cenazesi Bodrum ve İstanbul'da kadınlar tarafından uğurlandı.

15 Haziran 2017 18:27
Paylaş

Beynindeki tümör nedeniyle 73 yaşında hayatını kaybeden Türkiye'deki kadın hareketi ve çalışmalarının önde gelen isimlerinden Doç. Dr. Şirin Tekeli'nin, ölümünden bir süre önce kadavra olarak kullanılmak üzere bağışladığı bedeni, törenle İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Hastanesi'ne kadınlar tarafından uğurlandı.

Türkiye'deki kadın hareketinin önemli isimlerinden biri olan Doç. Dr. Şirin Tekeli, beynindeki tümör nedeniyle bir süredir tedavi gördüğü Özel Bodrum Acıbadem Hastanesi'nde geçen 13 Haziran'da yaşamını yitirdi. Ölümünden bir süre önce bedenini kadavra olarak bağışladığı öğrenilen Doç. Dr. Tekeli için, Bodrum Belediyesi Konacık Cenaze İşleri Müdürlüğü önünde tören düzenlendi. Cenaze İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Hastanesi'ne gönderilirken, törende konuşan Bodrum Kadın Dayanışma Derneği Başkanı Figan Erozan, Tekeli'yi bir daha göremeyecek olmanın üzüntüsünü yaşadıklarını belirtip, “Asla itaat etmiyoruz ve asla boyun eğmiyoruz. Şirin de böyle bir kadındı ve biz onun itirazının devam sürecinin kadınlarıyız” dedi.

Tekeli'nin naaşını İstanbul'da da kadınlar karşıladı. İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi bahçesinde düzenlenen anmanın ardından Tekeli'nin naaşı bilimsel araştırmalarda kullanılmak üzere Tıp Fakültesi'ne teslim edildi. Anmada kadınların eşitlik mücadelesinin devam edeceği de vurgulandı. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Çin'de çocuk yuvası girişinde patlama

SONRAKİ HABER

Antalya'da yol çalışması yapan iş makinesinin çarptığı kadın yaşamını yitirdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa