15 Haziran 2017 17:13

Malatya'da Demokratik Kadın Platformu üyeleri beraat etti

Malatya’da 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü eyleminde atılan sloganlar gerekçe gösterilerek haklarında dava açılan 3 kişi beraat etti.

Paylaş

Malatya’da 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü için yapılan basın açıklamasında atılan sloganlar gerekçe gösterilerek haklarında dava açılan 3 kişi beraat etti.

Malatya 1. Ağır Ceza Mahkemesinde bugün görülen duruşmada Malatya Demokratik Kadın Platformu Üyesi EMEP İl Yöneticisi Beyhan Bali, ESP İl Yöneticisi Ayşe Işık ve Toplumsal Dayanışma Derneği Yöneticisi Latife Ulutaş hakim karşısına çıktı.

‘YARGILANAN EŞİTLİK, ADALET VE BARIŞ TALEBİMİZDİR’

Evrensel’e konuşan EMEP İl Yöneticisi ve Malatya Demokratik Kadın Platformu Üyesi Beyhan Bali, “Dünyanın her yerinde kadına yönelik baskıya, sömürüye, şiddete ve savaşa karşı kadınların eşitlik özgürlük talebiyle alanlarda kutladığı 8 Mart hakkında Malatya’da ne yazık ki terör örgütü propagandası yapmak suçlamasıyla soruşturma açıldı. AKP  adalet, barış ve eşitlik isteyen, muhalif düşünen herkesi suçlu olarak görüyor ve susturmak istiyor. En çok da kadınlar susturmak isteniyor. Bu dava da bunlardan biridir. Yargılanan eşitlik, adalet, barış talebimizdir.  Hayatın her alanında evde, işte, sokakta ve savaşta kadına yönelik sömürünün ve şiddetin arttığını ne yazık ki hepimiz görüyoruz. Biz kadınlar biliyoruz ki mücadelemiz büyüdükçe toplumun demokratik talepleri karşılanacaktır. Bu davadan beraat ettik. Yılmayacağız tüm taleplerimiz için mücadeleye devam edeceğiz” dedi.

‘ÜLKE SORUNLARINI DİLE GETİRMEK SUÇ OLUYOR’

Malatya Toplumsal Dayanışma Derneği Yöneticisi Latife Ulutaş ise “Açıklama metinimizin içeriğinde dünyada ve ülkemizdeki sorunlardan kadınların hayatın her alanında uğradığı haksızlık ve hukuksuzluğa,  şiddetten, emeğinin, bedeninin sömürüsüne pek çok noktaya değindik. Barışa, kardeşliğe, demokrasiye, dayanışmaya olan inancımızı dile getirdik. Dünya genelinde kutlanan ve taleplerimizi dile getirdiğimiz 8 Mart sanırım sadece bizim ülkede suç teşkil ediyor ki bu söylemlerimizden Güneydoğu’daki kadınların katledilişleri cımbızlanıp alınarak terör örgütü propagandası yaptığımız gerekçesiyle dava açıldı. Hukukun hakkıyla işletilemediği bu süreçlerde, barışı, özgürlüğü, demokrasiyi ve ülke sorunlarını gündeme getirmek suç oluyor. Bizler her süreçte kadının, ezilen tüm halkların, barışın, dayanışmanın, demokrasinin ve özgürlüklerin yanında olmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu. (Malatya/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Tarkan'ın '10'uncu albümü çıktı

SONRAKİ HABER

Haber Bülteni – 15 Haziran 2017 Perşembe

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...