DİSK, 15-16 Haziran'ın yıl dönümünde Yoğurtçu Parkı'ndaydı

15-16 Haziran'ın 47. yıl dönümünde Yoğurtçu Parkı'nda basın açıklaması yapan DİSK: 15-16 Haziran’ın ışığında kıdem tazminatına işçiler sahip çıkacak.

15 Haziran 2017 14:58
Paylaş

DİSK, 15-16 Haziran büyük işçi direnişinin 47’nci yıl dönümünde Kadıköy Yoğurtçu Parkı'nda basın açıklaması gerçekleştirdi. 

Bandırma, Adana, Antalya, Kocaeli ve Gaziantep olmak üzere birçok şehirde düzenlenen basın açıklamalarında ortak basın metni okundu. "15-16 Haziran’ın ışığında kıdem tazminatımıza sahip çıkıyoruz" pankartının açıldığı eylemde işçiler, “Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiç birimiz”, “Kıdemi değil taşeronu kaldır”, “Kıdem hakkımız, söke söke alırız” ve “Faşizme karşı omuz omuza” sloganları attı. 

‘OHAL İŞÇİLERİN SENDİKAL HAKLARINA YÖNELMİŞTİR’

Basın metnini okuyan DİSK İstanbul Bölge Temsilcisi Adil Çiftçi, Türkiye işçi sınıfının tarihinde 15-16 Haziran’ın şanlı bir yeri olduğunu ifade ederek bugün ise işçi sınıfının birlik içinde, dayanışma içinde mücadelesini zorunlu kılan gelişmelerin kapıda olduğuna dikkat çekti. Çiftçi, “15 Temmuz 2016’daki karanlık darbenin ardından ilan edilen OHAL ve OHAL’e dayanılarak çıkarılan KHK’ler, işçi sınıfının sendikal haklarına, tarihsel kazanımlarına ve iş güvencesine yönelmiştir” şeklinde konuştu.

İŞÇİLERİN TALEPLERİ: KIDEM TAZMİNATINA DOKUNMA, OHAL’İ KALDIR

Türkiye’de işçilerin greve çıkmasının yasak hale getirildiğini de ifade eden Çiftçi, grev yasaklarına karşı yapılacak olanın 15-16 Haziran’ın ışığında direnmek olduğunu belirtti. Çiftçi, kadro hakkı başta olmak üzere tüm hakları için 15-16 Haziran’ın yol gösterici olduğunu kaydetti.

Hükümetin OHAL’i bahane ederek tüm kazanılmış haklara saldırdığını, bunlar içinde en önemli olanın ise 1936’tan bu yana işçilerin hakkı olan kıdem tazminatı olduğuna dikkat çeken Çiftçi, “İşçi sınıfı fona onay vermemektedir. Sermayenin kıdem tazminatının tümüyle kaldırılması talebi de, fonu bir kaynak olarak gören hükümetin dayatması da işçiler için kabul edilemezdir” dedi. Çiftçi, geçen yıl 56’sı çocuk 1970 işçinin iş cinayetlerinde yaşamını yitirdiğine de dikkat çekti. Çiftçi, işçilerin taleplerini OHAL’in kaldırılması, kıdem tazminatına dokunulmaması, sendikal hakka saygı gösterilmesi, grev yasaklarına son verilmesi ve taşeronluğun kaldırılması olarak sıraladı.

‘15-16 HAZİRAN’IN RUHUNA İHTİYACIMIZ VAR’

Çiftçi’nin ardından ise DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu konuştu. 15-16 Haziran büyük işçi direnişinden üç ders çıkarılması gerektiğini ifade eden Çerkezoğlu şunları söyledi: 15-16 Haziran, militan ve fiili meşru mücadele, birlik ve dayanışmadır. DİSK'i hedefine alan saldırıya karşı sendikalı sendikasız işçilerin birlik içinde olduğu bir direniştir. Tüm toplumsal kesimlerin dayanışmasıyla kazanılmış ve yürütülmüştür. Kıdemin ortadan kaldırılmak istendiği bir dönemde, demokratik mekanizmaların askıya alındığı, bir kişinin ağzından çıkan sözün kanun sayıldığı dönemde 15-16 Haziran ruhuna ihtiyacımız var. Adalet ve demokrasi olmadan emeğin hakları olmaz. (İstanbul/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Maçka Parkı'nda ‘Adalet Nöbeti’ 2. gününde

SONRAKİ HABER

Kocaeli'den 'Adalet' çağrısı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...