15 Haziran 2017 14:22

‘Türkiye’nin Kıbrıs tatbikatının nedeni doğal gaz’

İsrail basını, İsrail ve Kıbrıs'ın ada kıyılarındaki doğal gaz arama faaliyeti sonrası Türkiye'nin de tatbikat başlattığını duyurdu.

Paylaş

İsrail’in, Kıbrıs yönetimi ile ortak düzenlediği askeri tatbikat sona erdi. İsrail basınında, İsrail’in ardından Türkiye’nin de tatbikata başladığı belirtilerek “İsrail komandolarının adada şimdiye kadar düzenledikleri en büyük tatbikat, İsrail basınının Kıbrıs kıyılarında doğal gaz arama faaliyetleri nedeniyle Türkiye ile yükselen tansiyonun yeni bir adımı oldu” yorumu yapıldı.

Adadaki gelişmeler İsrail merkezli Haaretz’te Gili Cohen imzasıyla şöyle yer aldı: “İsrail Komandoları Güney Kıbrıs Trodos Dağları bölgesinde önceki gün sona eren bir tatbikat gerçekleştirdiler. Kıbrıs’ta bu çapta düzenlenen ilk askeri etkinlik olan tatbikata yüzlerce özel kuvvet üyesi asker ve saldırı helikopterleri dahil edildi. Trodos Dağları’nın tercih edilmesinin nedeni ise yer şekillerinin İsrail çevresindeki tepelik coğrafyaya benzetilmesi.
İsrail’in kendi sınırları dışında düzenlediği bu en büyük tatbikat nedeniyle Güney Kıbrıs’a büyük çapta mühimmat sevk edildi. Kıbrıs ordusuyla iş birliği içinde gerçekleştirilen askeri etkinlik kapsamında İsrail Hava Kuvvetleri ile komando birliklerinin yabancı bir coğrafyada ortak harekatları denendi. Haaretz, tatbikatın Türkiye ile sürtüşmeye yol açtığını bildirirken İsrail askeri sözcüleri konuyla ilgili herhangi bir yorum yapmadı.”

TÜRKİYE’DEN TATBİKAT MİSİLLEMESİ

“Öte yandan bu tatbikat daha sonuna gelmeden bu kez Türkiye, Kıbrıs’ta bir askeri tatbikat düzenleyeceğini açıkladı. Tatbikatı geçtiğimiz hafta ilan eden Türkiye gerçek mühimmat kullanılacağını ve tatbikatın Güney Kıbrıs’ın Paphos şehrinin güneybatısı açıklarında gerçekleştirileceğini bildirdi. Türkler tatbikatın birinci gününde savaş gemilerinin ve denizaltıların bölgede manevra gerçekleştireceklerini kaydettiler. Bu tatbikatın arka planında Kıbrıs kıyılarında yapılan doğal gaz arama çalışmalarının yükselttiği tansiyon bulunuyor.
İsrail-Kıbrıs ortak tatbikatı böyle bir tatbikatın bölgede tehlikeli bir gelişme teşkil ettiğini ifade eden Kıbrıs muhalefetinin de eleştirilerine neden oldu.

Salı günü açıklama yapan Kıbrıs Savunma Bakanlığı ise Lübnan, Mısır, Ürdün gibi ülkelerle de ortak anlaşmalar ve harekatlar düzenlendiğini belirtilerek eleştirileri reddetti.

Kıbrıs Savunma Bakanı Christoforos Fokaides geçen ay İsrail’i ziyaret etmiş ziyaretin ardından Kral Abdullah ile görüşmek için Ürdün’ e geçmişti. İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ise bu hafta Yunanistan’a bir ziyaret düzenledi. Netanyahu, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ve Kıbrıs Devlet Başkanı Nicos Anastasiades ile temaslar gerçekleştiriyor.” (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

'Toplumu hedef alan saldırılara birlikte karşı koyulmalı'

SONRAKİ HABER

Sağlam hakkında verilen memuriyetten men kararı iptal edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...