15 Haziran 2017 12:25

ÇGD: MİT TIR’ları davasından çıkan ceza hukuka ihanettir

Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) CHP Milletvekili Enis Berberoğlu'nun tutuklanmasına ilişkin açıklama yaptı: Ceza hukuka ihanettir.

Paylaş

CHP Milletvekili Enis Berberoğlu’nun tutuklanmasına ilişkin Çağdaş Gazeteciler Derneğin’nden (ÇGD) açıklama geldi. “Türkiye, AKP iktidarı eliyle antidemokratik ve hukuksuz uygulamaların yaşandığı bir ülke haline dönüşmüştür” denilen açıklamada, “OHAL ilan edilip baskıcı yönetimlerine meşruluk kazandırmak isteyenlerin, öncelikle hedef aldıkları meslek ve kişiler, basın ve gazetecilerdir. AKP, mesleklerini, “Halkın doğru haber alma hakkı” çerçevesinde yapan gazetecilere hiçbir dayanağı olmayan suçlamalarla ceza kesmektedir” ifadelerine yer verdi. 

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın o dönem verdiği “Anayasa Mahkemesi’nin kararına uymuyorum, saygı da duymuyorum” tepkisinin de hatırlatıldığı açıklamada şöyle denildi:  

“Türkiye’nin en üst yargı makamlarından biri olan Anayasa Mahkemesi’nin, “MİT TIR’ları” davasına ilişkin “casusluk değil, gazetecilik faaliyeti” kararına karşın gazeteci Enis Berberoğlu’nun tutuklanarak cezaevine konulması, temelinden çürük bu davanın hiçbir hukuki boyutunun olmadığının delilidir. Bu kararı alanlar, hukuka ihanet etmiştir. Bunu en iyi tespit edecek olanlar da biz gazetecilerdir! Çünkü gazetecilik, siyasi iktidara göre yön alan değil, onu denetleyen, halka doğru haber verme bilinciyle var olan bir meslektir. “MİT TIR’ları” haberleri de “casusluk” değil, mesleğimiz adına övündüğümüz başarılı bir gazetecilik faaliyetidir.” (MEDYA SERVİSİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

HES inşaatında akıma kapılan işçi yaşamını yitirdi

SONRAKİ HABER

Haftann filmleri: ‘Ve Sonra Dans Ettik’ ile ‘Kraliçe Lear’

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa