15 Haziran 2017 08:12

CHP'den 'Adalet yürüyüşü'

CHP'nin Milletvekili Enis Berberoğlu'nun tutuklanmasına karşı 'Adalet' yürüyüşü bugün saat 11.00'de Ankara Güvenpark'ta başlayacak.

Paylaş

CHP, bugün saat 11.00’de üzerinde ‘Adalet’ yazacak pankartla Ankara Güvenpark’tan İstanbul’daki Maltepe Cezaevi’ne yürüyüş gerçekleştirecek.

Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun dün Milletvekili Enis Berberoğlu'nun tutuklanması sonrası açıkladığı karara göre yürüyüşün 25 gün sürmesi öngörülüyor. Maltepe Cezaevi’ne giderken, partinin il örgütleri de İstanbul’a yürüyüş başlatacak.

Dün basınına karşısına geçen Kılıçdaroğlu “Adaleti mumla aradığımız günlerdeyiz’’ diyerek "Bu tabloyu 20 Temmuz darbesinin ortaya çıkardığını" kaydetti.

Asıl suçluların yargılanmadığı masum insanların yargılanıp hapsedildiği bir sürecin yaşandığını söyleyen Kılıçdaroğlu şöyle konuştu: “Yasa dışı yollardan eğer dışarıya silah götürüyorsa birileri, o kişilerin yargılanması lazım ama gün gelecek onlar yargılanacaklar. Sayın Enis Berberoğlu, hiçbir veri ve delil olmaksızın 25 yıla mahkum ediliyor. Bu kararı verenler bu kararın altında kalacaklardır. 20 Temmuz darbesini yapanlar adaleti, demokrasiyi yok etti bu ülkede. Hâkim hâkim olmaktan çıktı. Gözünü dikmiş Saray'a, nasıl talimat gelecek ve ben karar vereceğim diye. Bunların hiçbiri hakim değil, hiçbiri yargı dağıtmıyor. Sadece ve sadece Sarayın sopası olma görevini yerine getiriyorlar. İlk kez Türkiye bu kadar ağır bir tabloyla karşı karşıya. Yarın (Bugün) saat 11.00’de Güvenpark’ta olacağım. Elimde sadece bir afiş olacak, adalet yazacak üzerinde.’’

Cumhuriyet'in haberine göre yürüyüş kararı olağanüstü toplanan MYK’de alındı. Kılıçdaroğlu'nun “Ben yürüyeceğim arkadaşlar. Maltepe Cezaevi’ne gideceğim. İsteyen peşimden gelir. Arkamda bir kişi, 1 milyon kişi de olsa, 10 milyon kişi de olur. Bugüne kadar parlamentoda mücadele ettik ama hiçbir şey çözülmedi. Artık direniş zamanı. Adalet için mücadele edeceğiz’’ dediği öğrenildi.

Kılıçdaroğlu, dün CNN Türk canlı yayınında ise, “Maltepe Cezaevi’ne kadar yürüyeceğiz. Engellenirse de yürüyeceğiz. Yürümeye hangi gerekçe ile izin vermeyecekler. Yasaklasınlar, daha da büyür. Bütün dünya rezaleti daha iyi görür” dedi.

CHP İstanbul il örgütü de Enis Berberoğlu serbest bırakılana kadar İstanbul Maçka Parkı'nda nöbet eylemi yapacak. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Diyarbakır Kulp'ta 25 köyde sokağa çıkma yasağı ilan edildi

SONRAKİ HABER

Konya'da 4.5 büyüklüğünde deprem

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...