15 Haziran 2017 00:20

İç tüzük mesaisi başlıyor

Uyum yasalarını Meclisten geçirmek isteyen AKP, değişik için hızla adım attı. 6 maddelik yasa teklifi hazırlandı bile.

Paylaş

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın talimat verdiği iç tüzük değişikliği için AKP hızla adım attı. Uyum yasalarını hızla Meclisten geçirmek isteyen AKP, önünde engel istemiyor. 6 maddelik yasa teklifi hazırlandı bile. Teklifin içinde ne olduğuna dair bir ayrıntı bildirilmedi fakat söz hakkının kısıtlanması çeşitli komisyonların kaldırılması planlanıyor. 

CHP değişikliğe tepkili. Grup Başkan Vekili Özgür Özel, “Muhalefetin söz haklarını kısıtlamaya çalışan bir yaklaşımı dayatırlarsa böyle bir çalışmanın da içinde olmayız” dedi.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Mevcut iç tüzük bitmiştir, tükenmiştir; bununla parlamento çalışmaz, çalıştırılmaz; bunu görüyoruz. Bu hafta sonu nasıl ki tatil yok diyorlarsa, iç tüzük çıkana kadar tatil olmamalı ve bu iş bitmeli” açıklamasının ardından AKP Grup Başkan Vekili Elitaş, kolları sıvadı. Teklifin, önümüzdeki hafta Meclis Başkanlığına sunulması 4 Temmuz Salı günü de Anayasa Komisyonunda görüşülmesi bekleniyor. Meclis, iç tüzüğü yenileyene kadar tatile girmeyecek.  Kulislere yansıyan haberlere göre de 15 Temmuz’a kadar Meclis çalıştırılarak iç tüzük çalışmalarının tamamlanması. 15 Temmuz’da Meclisin olağanüstü toplantıya çağrılması için milletvekillerinin imza toplamaya başladığı belirtiliyor. Ayrıca 19 Temmuz Çarşamba günü süresi dolacak olan OHAL’e ilişkin tezkerenin uzatma kararı alınması halinde 15 Temmuz Cumartesi günü görüşülmesi planlanıyor.

‘MECLİSE DUYULMASI GEREKEN ASGARİ SAYGI YOK’

CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel Anka’ya yaptığı açıklamada, “Cumhurbaşkanı bugün geldiğinde Türkiye’nin yerleşik demokrasisini, demokrasi geleneklerini, kuvvetler ayrılığını ayaklar altına alan bir iş yaptı. Hem partisine talimat verdi hem de bir başka partiye MHP’ye de talimat verdi. Onların buna nasıl bir refleks göstereceklerini gerçekten merak ediyoruz. Ama ‘Adalet ve Kalkınma Partisi ile MHP bir araya gelir, CHP katılmazsa katılmaz bu da hayırlı olur’ gibisinden de ifadeleri var. Bu gerçekten bir cumhurbaşkanının Meclise duyması gereken asgari saygıyı duymadığı, kendini Meclisin üstünde gördüğü ve bir Genel Başkan edasıyla parti grubuna talimat verirken tam da referandum sürecinde bizim eleştirdiğimiz ve endişe ettiğimiz noktaya ülkeyi taşıdığını gördük. Çünkü yürütmenin başı yasama organına talimat veriyor. Bu yüzden işte cumhurbaşkanı tarafsız olmalı. MHP kendi yarattığı canavarın bugün oyuncağı olmuş durumda” dedi

Meclisin daha iyi bir iç tüzüğe ihtiyacı olduğunun altını çizen Özel, “Grup başkan vekilleri düzeyinde kurulacak bir komisyonun çalışması teklif edilse buna karşı çıkmayız ama yapılan iş anayasayı değiştirdik, uyum kanunu gibi iç tüzüğü de uyumlaştıracağız deyip muhalefetin de söz haklarını kısıtlamaya çalışan bir yaklaşımı dayatırlarsa böyle bir çalışmanın da içinde olmayız” dedi. CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ise Twitter hesabından yaptığı açıklamada “Mevcut TBMM İç Tüzüğü zaten çoğunluğu esas alıyordu. Şimdi ise AKP; muhalefeti tamamen yok sayacak Otoriter rejime uygun bir iç tüzük istiyor” dedi. 

MUHALEFETİN ÖNÜ KESİLİYOR

Anayasa değişikliğine koşut olarak getirilecek uyum yasalarını hızla Meclisten geçirmek isteyen AKP,  göstermelik uzlaşma arayışında bulunmuştu. Meclis Başkanı İsmail Kahraman’ın iç tüzük değişikliği için CHP ve MHP’li liderlerle toplantı yapmak istemiş, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu teklifi kabul etmemişti. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan AKP Grup toplantısında sadece kendi partisine değil MHP’ye de talimat vererek, biran evvel değişikliğin tamamlanmasını istdi. Peki bu kadar alalacele geçirilmek istenen değişiklik te neler var.


Haftalardır basına yansıyan bilgilere göre: 

  1. TBMM gündemini belirleyen Danışma Kurulu önerileri görüşmeye açılmadan oylanacak.  Sadece önerge sahibi partinin temsilcisi beş dakika konuşabilecek. 
  2. Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu kaldırılacak.
  3. Çok sayıda milletvekili ile komisyon toplantılarını tıkamasının önüne geçmek için söz alma önceliği komisyon üyelerini verilecek.
  4. Her milletvekili bir önerge sunabilecek.
  5. Oturumu yöneten başkan “Söz kesmek, sükûneti ve çalışma düzenini bozmak, şahsiyatla uğraşmak” suçlarını işlediği iddia edilen milletvekillerine “söz söylememe” cezası verecek.

“Fiili saldırıda bulunmak” nedeniyle Meclis’ten geçici çıkarma cezasına çarptırılan milletvekilinin bir aylık ödenek ve yolluğunun üçte biri de kesilecek. (HABER MERKEZİ)
 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Güvenpark'ın önüne getirilen bariyerler kaldırıldı

SONRAKİ HABER

Balçova'da kadın hakları tartışıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa