15 Eylül 2013 22:42

Bitlis'teki anadil yürüyüşüne polis müdahalesi

Bitlis'te Eğitim Sen ve KURDÎ-DER tarafından anadilde eğitimin önündeki engellerin kaldırılması talebi ile yapılan yürüyüşe polis müdahale etti.KESK Bitlis Şube binası önünden Bankalar Caddesi'ne kadar kaldırımda yürüyen kitleye, "Gösteri ve Yürüyüş Kanunu'na muhalefet ettikleri"

Bitlis'teki anadil yürüyüşüne polis müdahalesi
Paylaş

KESK Bitlis Şube binası önünden Bankalar Caddesi'ne kadar kaldırımda yürüyen kitleye, "Gösteri ve Yürüyüş Kanunu'na muhalefet ettikleri" gerekçesiyle uyarıda bulunan polisler, grubun kaldırımdan slogansız ve pankartsız yürüyebileceğini söyledi.

Bir süre yürüyüşe devam eden gruba bu sefer de çevik kuvvet polisleri engel oldu. İlginç bir uyarıda bulunan polis, kitlenin yarım saat aralıklarla ikişer veya üçerli gruplar halinde yürümesine izin verileceğini, aksi halde müdahale edeceklerini söyledi.

Bunun üzerine kitle ile polis arasında kısa süreli arbede yaşanırken, polis engelini aşan kitle sloganlar ve "Edî bese, bi zimanê dayikî perwerdehî" yazılı pankart eşliğinde yürüyüşe geçti.

Polis ile grup arasında zaman zaman itişme ve kısa süreli gerginlik de yaşanırken, Bankalar Caddesi girişine gelen kitle burada basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasına BDP Bitlis Milletvekili Hüsamettin Zenderlioğlu, BDP İl Başkanı M. Can Demir, Tatvan Belediye Başkanı Abdullah Ok, sendika temsilcileri, BDP il ve ilçe örgütleri de katıldı.

Basın açıklamasında konuşan KURDÎ-DER Tatvan Şube Başkanı Haluk Çelebi, "Kürtler öz yurtlarında yıllardır anadilleri yüzünden zulüm, baskı ve işkence gördüler. Devletin inanılmaz asimilasyon politikalarına maruz kaldılar. Kürtler artık eski Kürtler değil. 40 yıldır bunun mücadelesini veriyorlar. Anadilimizde eğitim hakkını alana kadar da bu mücadeleye devam edeceğiz" dedi. Çelebi açıklamasının sonunda, ailelere çağrıda bulunarak, anadilde eğitim haklarını alana kadar çocuklarını okullara göndermemelerini istedi.

Polisin yürüyüş esnasında kendilerine yaptığı müdahalenin anlamsız olduğunu dile getiren BDP Bitlis Milletvekili Zenderlioğlu ise, "Biz bugün burada insani bir talep olan anadil hakkımızı demokratik yollar ile dile getirmeye çalıyoruz. Polisin bu anlamsız müdahalesi aslında AKP hükümetinin çözüm paketi dediği şeyde demokratik talepleri sindir ve müdahale et anlayışı var. Biz bu hakkımızı alanlarda savunamayacaksak dağa çıkmamız mı isteniyor? Verilen mesaj bu mu? Bu çatışmasız ortamdan rahatsızlık duyanlar mı var? Yine gençlerin tabutlarının gelmesi mi isteniyor? AKP hükümeti ne yapmak istiyor? Hangi demokrasiden bahsediyor?" dedi.

Konuşmaların ardından polisin tutumunu protesto eden kitle, 5 dakikalık oturma eylemine geçti. Oturma eyleminin ardından eylem sona erdi. (Bitlis/DİHA)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Edebiyatın emekçisi: Cevdet Kudret

SONRAKİ HABER

Osmanlı bile topraklar Mor Gabriel’in demiş!

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa