14 Haziran 2017 22:56

Yıldırım: 20 Mayıs’ın devamıdır

HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, Berberoğlu’nun tutuklanmasının dokunulmazlıkların kaldırıldığı 20 Mayıs’ın devamı olduğunu söyledi.

Paylaş

HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, Berberoğlu’nun tutuklanmasının dokunulmazlıkların kaldırıldığı 20 Mayıs 2016’nın  ile HDP Eş Başkanlarının da aralarında bulunduğu tutuklanma tarihi olan 4 Kasım siyasi darbelerinin devamı olduğunu söyledi. 

Yıldırım, “Enis Berberoğlu siyasetçi ve gazeteci kimliği ile tutuklanmadı. Berberoğlu, iktidarın güdümüne girmeyeceğini, ona kendi zaviyesinden itiraz ettiği ve iktidara boyun eğmediği için tutuklandı. Bir dirhem gri alan kalmadı. Ya iktidara göre kap kara ya da süt beyazdır. Ülke bu kadar kutuplaştırılmış durumdadır” diye konuştu. 

‘AMASIZ, FAKATSIZ KINIYORUZ’ 

Berberoğlu’nun tutuklanmasını da CHP’nin sorumluluğuna rağmen, “parti olarak kabul etmediklerini, amasız ve fakatsız kınadıklarını, bununla birlikte tutuklanmanın nedenlerini MİT TIR’larında değil, 20 Mayıs meclis darbesi ve 4 Kasım siyasi darbesinde aramak gerektiğini” hatırlatan Yıldırım, CHP’nin sorumluluğuna ilişkin şöyle konuştu: “20 Mayıs öncesinde başlayarak bu güne kadar demokratik siyasete yapılan darbeye karşı direnen bir tek biz kaldık. Parlamentodaki bütün partiler buna boyun eğdiler. Anayasaya aykırı, ahlaksız teklif demelerine rağmen bu günlere getirildi. Ama biz işin orasında değiliz, bu ülkedeki hukuki, meşru siyasete darbenin bir parçası olarak bu davranışı görüyor ve buna karşın ilkesel tutumumuzu koruyoruz.” (DİHABER)
 

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Çeltik Kilisesi de yıkımla karşı karşıya

SONRAKİ HABER

İranlı kadınlardan başörtüsü zorunluluğuna karşı kampanya

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...