14 Haziran 2017 18:38

Basın Konseyi'nden Berberoğlu'ya verilen cezaya tepki

Basın Konseyi, CHP Milletvekili Enis Berberoğlu'na 25 yıl hapis verilmesi konusunda bir açıklama yaptı. 

Paylaş

Basın Konseyi tarafından yapılan CHP Milletvekili Enis Berberoğlu'na 25 yıl hapis verilerek tutuklanmasıyla ilgili açıklamada “Hürriyet gazetesi eski Genel Yayın Yönetmeni Enis Berberoğlu’na,  MİT TIR'ları haberi nedeniyle 25 yıl hapis verilmesini kabul etmek mümkün değildir” denildi.

Basın Konseyi’nin açıklaması şöyle;

"Meslektaşımız ve Hürriyet gazetesi eski Genel Yayın Yönetmeni Enis Berberoğlu’na,  MİT TIR'ları haberi nedeniyle 25 yıl hapis verilmesini kabul etmek mümkün değildir. 

Enis Berberoğlu 35 yılı aşkın meslek yaşamıyla tanınan bir gazetecidir. Berberoğlu, Cumhuriyet gazetesinde yayınlanmadan 1.5 yıl önce yine bir haberle kamuoyunun gündemine gelen, sağır sultanın bile duyduğu MİT TIR'ları iddialarıyla ilgili, 'Devletin sırlarını ifşa etmek ve casuslukla’ suçlanmıştır.  'Herkesin bildiği sırları' ifşa etmek, herkesin sahip olduğu bilgileri vermek nasıl casusluk olarak tanımlanır? Bunu da anlayabilmiş değiliz. 

Kaçma şüphesi ile Maltepe Cezaevi’ne kapatılan gazeteci ve milletvekilinin adresi bilinmektedir. 'Adresleri var, kaçmazlar' denilerek serbest bırakılan 'Damat sanıklar' gibi, Berberoğlu’nun da adresi ve 'hukuki süreç' gerçekten de devam ettirilmek isteniyorsa, adli kontrol şartıyla bu yol izlenebilir.  Buna rağmen tutuklama kararı çıkmasını da anlayamıyoruz. 

Haberden suçlu çıkmaz, gerçeklerden hiç çıkmaz. Halkın haber alma hakkını gazeteci ve milletvekili olarak izleyen, koruyan Enis Berberoğlu için yapılan bu yanlıştan bir an önce dönülmesini bekliyoruz. 

Bir daha hatırlatıyoruz: Yargının, tüm sanıklara eşit, tarafsız davranmasını istemek hakkımızdır. 

Bu tutuklama kararı, medyaya ve MİLLETİN MECLİSİNE verilen son gözdağı örneğidir." (MEDYA SERVİSİ)
 

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

40 TL karşılığında 12 saat çalıştırılıyorlar

SONRAKİ HABER

Çeltik Kilisesi de yıkımla karşı karşıya

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...