14 Haziran 2017 17:09

HDP’den Berberoğlu’nun tutuklanmasına tepki

HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu, CHP’li Enes Berberoğlu’nun tutuklanmasının muhalefeti baskılamak adına alınmış bir karar olduğunu kaydetti.

Paylaş

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun tutuklanması kararını değerlendiren ve 11 milletvekili halen tutuklu bulunan Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu, “Muhalefeti baskılamak adına alınmış bir karar” dedi.

Kerestecioğlu, karara ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:

“Gerçekten aslında yargının yeni suçlar yarattığı ve bağımsız olmadığının tamamen ortaya çıktığı karardan birisi bu. Daha önce de ifade etmiştik tutuklu milletvekillerimiz için söylediğimiz çok şey var. Bunun sınırları kalmayacağını da ifade etmiştik. Ancak bu karar çok ağır ve telafisi zor bir karar. Bütün Türkiye gözaltına ya da tutuklu durumda zaten. Milletvekillerinin başına bunun gelmesi, yasama faaliyetlerinin engellemesi de bir başka açı. Bir an önce demokratik siyasete dönülmeli. Bu yol, yol değil. Vekiller tutuklu yargılanmamalıdır. Yargının bağımsız olduğu, insanların adalete ulaşabileceği bir döneme geçmemiz gerekiyor. Bugün bunları yapanların kendilerinin de adalete ihtiyacı olduğu dönemler olacak. O zaman ne yapacaklarını bilemeyecekler. Bütün muhalefeti baskılamak için alınmış karardır.” (DİHABER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Katar: Boykot değil doğrudan abluka

SONRAKİ HABER

Elazığ'daki deprem nedeniyle Diyarbakırlılar geceyi sokakta geçirdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa