14 Haziran 2017 17:03

Almanya ve Fransa: İngiltere AB’de kalabilir

Fransa Cumhurbaşkanı Macron ve Almanya Maliye Bakanı Schaeuble İngiltere’nin AB'de kalmasının hâlâ mümkün olduğunu savundu.

Paylaş

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nde (AB) kalmasının hâlâ mümkün olduğunu savundu.

İngiltere Başbakanı Theresa May ile görüşmesinin ardından konuşan Macron, İngiltere halkının aldığı AB’den ayrılma kararını da saygıyla karşıladığını açıkladı. Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble de benzer bir açıklama yaparak İngiltere’nin Brexit hakkındaki fikrini değiştirebileceğini söyledi. Bloomberg’e konuşan Schaeuble, “Eğer kararlarını değiştirirlerse kapımız her zaman açık. Fakat bunun gerçekleşeceğini pek sanmıyorum” dedi.

Macron da aynı ifadeleri kullanarak kapıların açık kalacağını belirtti ve ekledi: “Ama net olmak lazım, müzakereler başladıktan sonra geri dönmek daha zor alacak”

MÜZAKERELER 19 HAZİRAN’DA BAŞLIYOR

Brexit için müzakerelerin 19 Haziran’da başlaması bekleniyor. İngiltere Başbakanı Theresa May, müzakerelere daha büyük destekle girmek için yaptığı erken seçimde Avam Kamarasında çoğunluğu kaybetmesinin ardından bu durumun müzakereleri etkilemeyeceği konusunda ısrarlı. (DIŞ HABERLER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

AB, mülteciler nedeniyle üç ülkeye yasal işlem başlattı

SONRAKİ HABER

Gülistan Doku’ndu, biz döküldük: Kıyıya vuran gerçekler

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...