'CHP'ye yönelik devlet zorbalığı'

Enis Berberoğlu'nun tutuklanmasının ardından açıklama yapan CHP Grup Başkanvekili Engin Altay: Tüm muhalefete gözdağı.

14 Haziran 2017 16:53
Paylaş

Cansu PİŞKİN
İstanbul

CHP’li vekiller, duruşmanın ardından adliye önünde açıklama yaptı. Vekiller adına açıklama yapan CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Berberoğlu’nun tutuklama ve 25 yıl hapis cezası kararının muhalefete gözdağı olduğunu söyledi.

Altay, “CHP'ye yönelik bir devlet zorbalığıdır" şeklinde yorumladığı karara ilişkin şu şekilde konuştu: “Bir yerde adliyenin olması orada adaletin olduğu anlamına gelmez. Bugün Türkiye’de yargının yürütme organın tahakkümü ve emri altına bütünüyle girdiğinin acı örneği ile karşı karşıyayız. Bir ülkede yargıçlar ‘Diktatörü nasıl hoşnut ederim, vereceğim karar diktatörün bana nasıl sempati ile bakmasını sağlar, diktatör beni nerelere yükseltir’ diye düşünerek karar veriyorsa böyle adalete, böyle yargıya lanet olsun. Bu karar muhalefete gözdağı kararıdır. AKP’den, AKP’nin antidemokratik uygulamalarından rahatsız olan herkese karşı bir gözdağıdır. Bu karar son yapılan mühürsüz seçimde hayır tercihinde bulunan, demokrasi yaşasın yürüsün diyen tüm topluma da gözdağıdır." 

CHP’ye yönelik bir devlet zorbalığıdır. Gerek CHP, gerek diktatör karşıtları Türkiye’de bu güzel ülkenin diktatörün çiftliği olmasına müsaade  etmeyeceklerdir. Bugün görüşülen bu dosya Recep Tayyip Erdoğan’ın uluslararası mahkemelerde savaş suçlusu olarak yargılanmasının ana zeminin oluşturan dosyadır. Gün gelecek bugün milletvekilimizi tutuklama kararı vermek suretiyle işlem yapılan bu evraklar, dosyalar nedeniyle Recep Tayyip Erdoğan uluslararası mahkemelerde savaş suçlusu olarak yargılanacak." 

Erdoğan'ın ‘Onu öyle bırakmam’ dediğini söyleyen Altay: "Bugün itibariyle Recep Tayyip Erdoğan’ın dediği de gerçek oldu ama unutmasın bu millet ve CHP onun yaptıklarını yanına bırakmayacaktır. Türkiye dünyadan 180 ülke arasında basın özgürlüğü noktasında 155 sıralara dek inmiş, demokrasinin zerresi ortada kalmamışken AKP’nin bu tarz antidemokratik uygulamaları , OHAL uygulamaları yargıyı siyasallaştırmak suretiyle korku imparatorluğu oluşturma çabaları beyhudedir. Önünde daha istinat mahkemesi ve Yargıtay süreci varken Enis Berberoğlu Meclis üyesi olmasına rağmen adliyede yürütmenin emrindeki hakim tarafından tutuklanıyorsa bu tuzun koktuğu yerdir. AKP’nin bu uygulamalarının, iş ve eylemlerinin Türkiye’ye ne kadar büyük zarar verdiğini bu olaydan daha açık göstergesi bulunamaz. Mahkeme kararlarının meşruluğu kamu vicdanında karşılıkla doğru orantılıdır. Bu kararı millet vicdanına havale ederken CHP olarak CHP’nin tüm üyeleriyle birlikte direneceğimizi yargının siyasallaşmasını kabul etmeyeceğimizi demokrasiyi yaşatmak konusundaki kararladığımızı da beyan ediyorum” dedi.
 

 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Mutlu Akü ve Form Ambalaj’da grev sürüyor

SONRAKİ HABER

Enis Berberoğlu: Bunu yaratanlar utansın

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa