Altın arama değil HES çalışması

Altın arama değil HES çalışması

Fındıklı Arılı Vadisi’ne ‘Altın şirketi elemanıyız’ diye girmeye çalışan kişileri yöre halkı Jandarmaya teslim ederek vadiye sokmadı.Rize’nin Fındıklı ilçesi Arılı Vadisi’ne giren bir araç yöre halkı ve çevreciler tarafından durduruldu. Altın arama şirketinin elemanları olduklarını beyan eden kiml

Gençağa Karafazlı

Fındıklı Arılı Vadisi’ne ‘Altın şirketi elemanıyız’ diye girmeye çalışan kişileri yöre halkı Jandarmaya teslim ederek vadiye sokmadı.

Rize’nin Fındıklı ilçesi Arılı Vadisi’ne giren bir araç yöre halkı ve çevreciler tarafından durduruldu. Altın arama şirketinin elemanları olduklarını beyan eden kimliği belirsiz kişilere inanmayan yöre halkı şahıslardan altın aramayla ilgili belgelerinin olup olmadığını sordu. Yöre halkı, Altın arama şirketinin elemanları olduklarını beyan etmelerine rağmen hiç bir belge göstermeyen kişileri olay yerine gelen jandarma ekiplerine bir tutanakla teslim etti. Kişilerin aracında bulunan uydu ölçüm cihazları şahısların altın arama değil HES’lerle ilgili çalışma yaptıkları ihtimalini arttırırken, yöre halkı ve çevreciler “Yaşam alanlarımızı talan etmeye çalışanlara karşı her türlü bedeli göze alarak mücadeleye ve buradaki nöbetimize devam edeceğiz” diyerek tepki gösterdi. (Rize/EVRENSEL)


SİT KARARI KALDIRILMIŞTI

Fındıklı’da Arılı ve Çağlayan vadileriyle ilgili daha önce verilmiş SİT alanı kararı iptal edilmiş yöre halkı bu kararla HES’lerin önünün açılmak istendiğini öne sürerek vadilerde yapılacak olan HES projelerine karşı çeşitli eylemler gerçekleştirmişti. Yöre halkı ve çevreciler bu eylemler sonrası vadilerde nöbet tutmaya başlamıştı.

www.evrensel.net