14 Haziran 2017 16:36

Zeytin üreticisi, maddenin geri çekilmesinden memnun

Edremit Ziraat Odası Başkan Vekili Ali Yılmaz Diker, zeytinlikleri talana açan maddenin yasa tasarısından çıkarılmasından memnun olduklarını belirtti.

Paylaş

Edremit Ziraat Odası Başkan Vekili Ali Yılmaz Diker, zeytinliklerin sanayileşmeye açılmasına olanak sağlayan maddenin yasa tasarısından çıkarılmasını olumlu karşıladıklarını belirterek bundan sonra kendilerinden görüş alınmasını istedi.

Türkiye’de günlerdir tartışılan ve zeytinlik sahaların sanayi yatırımlarına açılabilmesinin yolunu açacak olan yasa tasarısındaki madde geri çekildi. TBMM Sanayi Komisyonunda yapılan görüşme sonrası maddenin tasarıdan çıkarılması Türkiye’nin önemli zeytin üretim merkezlerinden Edremit Körfezi’nde olumlu karşılandı. 

BAKANA TEPKİ

Zeytincilikle uğraşan tüm kesimleri  yakından ilgilendiren tasarının yedinci kez reddedildiğini hatırlatan Edremit Ziraat Odası Başkan Vekili Ali Yılmaz Diker, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’nün, “Tasarı 17 kez daha gelebilir” sözlerini eleştirdi. Bu konunun ülke gündeminden düşmesini dileyen Diker, tasarının bir kez daha görüşülmesi halinde kendilerinin de söz sahibi olması gerektiğini söyledi. Tasarının aynı içerikle değil, zeytin bileşenlerinin hazırladığı şekliyle son kez görüşülebileceğini belirten Diker, “Sayın Bakan, 7 kere gelmiş olan bu tasarı için ‘Bu ihtiyaç giderilmediği sürece bu yasa bundan sonra da 7, 17 hatta 27 defa gelebilir’ diyor. Biz kendi görüşlerimizi sektör temsilcisi arkadaşlarla aramızda tartışacağız. Sonrasında isteklerimizi dile getirdiğimiz bir taslak hazırlayacağız. Bu taslağı Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı veya Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yetkilileri ile paylaşacağız. Artık bu konuda belirleyici bir rol oynamak istiyoruz” dedi.

‘GÜNDEMDEN DÜŞMELİ’

Zeytin üreticileri olarak haklılıklarını her platformda dile getirmek adına her şeyi yaptıkları savunan Diker, “Sağ olsunlar komisyon üyeleri bu konuda zeytin üreticilerinin sesine kulak vererek ve sağduyulu davranarak bu yasayı torba yasadan çıkardı. Biz artık bu konunun ülke gündeminden düşmesinden yanayız. Ülkemiz birçok iç ve dış olaylara gebe. Bir de zeytinliklerle ilgili bu yasanın çıkarılarak gündem oluşturulması ve ülkede kaos yaratılmasına gönlümüz razı değil” diye konuştu. (Balıkesir/DHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kayıtlı araç sayısı 21 milyonu aştı

SONRAKİ HABER

Çelik ve Tekin tahliye edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...