Eğitim Sen: Hülle yoluyla atama, kural haline geldi

Eğitim Sen: Hülle yoluyla atama, kural haline geldi

Eğitim Sen 6 No’lu Üniversiteler Şubesi, üniversitelerde liyakata aykırı atama yapılmasına tepki gösterdi.

Eğitim Sen İstanbul 6 No’lu Üniversiteler Şubesi, üniversitelerde liyakata aykırı atama yapılmasına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Pamukkale Üniversitesi Rektörünün öğretmen eşini sekreter olarak ataması olayı hatırlatılan açıklamada, “Başka üniversitelerde de durum farklı değil; eş, kardeş, enişte ve benzerinin atamaları aynı şekilde yapılmaya devam ediliyor. Üniversitelerde hülle yoluyla atama kural haline geldi. Akraba olan veya benzeri türden yakınlık duyulan personel öncelikle sınav şartı olmayan enstitü ve fakülte sekreterliği kadrolarına, ardından şube müdürlüğü kadrosuna ‘hülle’ yoluyla atanır. Bunun nedeni de akrabaları ve yakınları görevde yükselme sınavını geçme zorunluluğu olmadan şube müdürü kadrolarına atamaktır çünkü enstitü ve fakülte sekreterleri yasal boşluktan ötürü sınavsız şube müdürü olarak atanabilmektedir.”denildi.

Belirli sürelerde “görevde yükselme ve unvan değişikliği” için sınav yapılması gerekirken, bu ‘yasal boşluk’ nedeniyle birçok üniversite ve diğer kamu kurumlarında şube müdürü kadroları için sınav açılmadığına dikkat çekilen açıklamada, “Bu durum çalışma barışını bozmakta hem de liyakat sistemini anlamsızlaştırmaktadır. Hülle uygulaması şube müdürlüğü için bekleyenlerin haklarını gasbedip motivasyonlarını çökertmektedir” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada kamu görevinde yükselme sınavlarının zamanında açılması, fakülte ile enstitü sekreterliği kadrolarının da görevde yükselme sınavı kapsamına alınması istendi. (HABER MERKEZİ)

Son Düzenlenme Tarihi: 14 Haziran 2017 16:28
www.evrensel.net
ETİKETLER Eğitim Sen