14 Haziran 2017 16:17

BES: İş güvencesi için ortak mücadeleyi yükselteceğiz

Büro Emekçileri Sendikasının Yeni Yönetim Kurulu ilk basın toplantısında ‘İş güvencesi için ortak mücadeleyi yükselteceğiz’ dedi.

Paylaş

Büro Emekçileri Sendikası (BES) Yeni Yönetim Kurulu, ilk basın toplantısını gerçekleştirdi. 6 Temmuz’da ilk başkanlar kurulunu toplama kararı alan yeni yönetim, önümüzdeki dönemde, kamunun tasfiyesi ve güvencesizleştirme politikalarına karşı ortak mücadeleyi yükselteceklerini söyledi. 8. Olağan Genel Kurulun ardından seçilen yeni yönetim kurulu, dün basın toplantısı düzenledi. Hem geçtiğimiz dönemi değerlendiren hem de önümüzdeki dönem yapacağı çalışmalara ilişkin açıklamalarda bulunan yeni yönetim, büro emekçilerinin onurlu sesi olmaya devam edeceklerini vurguladı.

İLK BAŞKANLAR KURULU 6 TEMMUZ’DA TOPLANACAK

BES genel başkanlığına seçilen Serpil Akpınar, hem sendika üye ve genel kurul delegelerine hem de bir önceki dönem yönetime teşekkür ederek başladığı konuşmasında sendikal mücadele ve dayanışmanın önemine dikkat çekti. Akpınar, yeni yönetim olarak gerçekleştirdikleri toplantılar sonucu kolektif bir mücadele hattı ve programı oluşturmak açısından ilk başkanlar kurulu toplantısını 6 Temmuz’da Ankara’da yapmaya karar verdiklerini söyledi. 

‘EMEK MÜCADELESİNİ YÜKSELTECEĞİZ’

BES olarak savaşa karşı barış, şovenizme karşı kardeşlik, yoksulluğa karşı insanca yaşam ve özgürlük için mücadeleye devam edeceklerini kaydeden Akpınar, kamusal alanın muhafazakarlaşmasına karşı laiklik ve kamunun tasfiyesi ve güvencesizleştirme politikalarına karşı emek mücadelesini yükselteceklerini söyledi. Referandum sonrasında İktidarın çalışma yaşamını güvencesizleştiren, esnek, kuralsız ve performansa dayalı çalışma uygulamalarını yaygınlaştıran politikalarına hız  verdiğini vurgulayan Akpınar, kıdem tazminatı tartışmalarının devamı olarak kamu emekçilerinin iş güvencesinin ellerinden alınmasına yönelik tartışmaların da önümüzdeki dönem yaşanacağını söyledi.

İş güvencesinin kaldırılmasının parti ve sendika farklı olmaksızın tüm kamu emekçilerini mağdur edeceğini ifade eden Akpınar, güvencesiz çalışmaya karşı tüm emekçi kesimlerle birlikte ortak mücadeleyi yükselteceklerini kaydetti. Ayrıca insanca yaşam için gerekli ücret ve vergi dilimi uygulamasının kaldırılmasına ilişkin taleplerinden de vazgeçmeyeceklerini belirten Akpınar, özlük hakkı mücadelesine sahip çıkacaklarını, mülakat sınavlarının kaldırılması, adalet ve fırsat eşitliği mücadelesini sürdüreceklerini kaydetti.

‘TİS TALEBİ İŞ GÜVENCESİ VE İŞE İADE OLACAK’

Akpınar, OHAL KHK’leriyle sendikalarının 377 üye ve yöneticisinin ihraç edildiğini ve 44 üyelerinin açığa alındığını belirterek, önümüzdeki dönem toplu iş sözleşmesi taleplerinin başında güvenceli çalışma ve ihraç edilen üyelerinin işlerine iade edilmesi olduğunu söyledi. OHAL’e karşı mücadele ve dayanışmayı büyüteceklerinin sözünü veren Akpınar, işlerinden edilen kamu emekçileri işlerine dönene kadar mücadeleden geri adım atmayacaklarını ve Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın yaşam hakkını savunmaya devam edeceklerini vurguladı. (Ankara/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Tunay Torun'dan Başakşehir'e 3 yıllık imza

SONRAKİ HABER

Tüm Bel Sen İzmir Şube: Şeffaf ve katılımcı bir yöntem izleyeceğiz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...