14 Haziran 2017 14:50

Diyalog Grubu Gülmen ve Özakça için randevu talep etti

Diyalog Grubu yaptığı açıklamada Gülmen ve Özakça’nın durumunu konuşmak için hükümet üyelerinden randevu talep etti.

Paylaş

Diyalog grubu tarafından yapılan açıklamada Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'nın durumunu görüşmek için, Binali Yıldırım, Nurettin Canikli ve Nabi Avcı’dan randevu talep edildiği bildirildi.

Diyalog grubu adına Akın Birdal, Ziya Halis, Ufuk Uras ve Binnaz Toprak tarafından yapılan açıklamada 15 Temmuz darbe girişimine karışanlara yönelik olduğu önre sürülen OHAL ve takip eden dönemde çıkarılan KHK’lerin darbeyle ilgisi kanıtlanmamış, hatta kamuoyunda dini cemaatlere uzaklıklarıyla tanınan şahsiyetler dahil olmak üzere iktidar karşıtı pek çok kişiyi kapsar hale geldiği belirtilerek “Haksızlığa uğradıklarını düşünen kişilerin AİHM’ye yaptıkları başvuru sayısı 25 bine ulaşmış, bu sayı AİHM’ye gelen davaların %24.7’sini oluşturmuştur. Bu oranla Türkiye AİHM’de hakkında davası olan ülkelerin ilk sırasındadır. AİHM’nin bu konudaki kararı ise, Meclis’te kurulmuş olan OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu’na başvurulmadan ve sonrasında Türk mahkemelerinde açılacak davaların sonucu beklenmeden, diğer bir deyişle, iç hukuk yolları tüketilmeden, bu başvuruların ele alınamayacağıdır” denildi.

Haksızlığa uğradıklarını düşünen 25 bin vatandaşın, haklarını arayabilecekleri hukuk mekanizmalarına erişim kapalı olduğu – ve hatta Türkiye’deki hukuk sistemine güvenmedikleri- için doğrudan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvurmalarının, üzerinde düşünülmesi gereken vahim bir tablo olduğu vurgulanan açıklamada şöyle denildi: “Bu tablo içerisinde daha da vahim olan ve acilen ele alınması gereken bir diğer konu, işlerini haksız yere kaybettiklerini düşünen ve başka hiç bir çareleri kalmadığı varsayımıyla ölüm orucuna başvuran akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça’nın durumlarıdır. Her ikisi de şu anda ölüm orucunun 102. gününde olup, Ankara Tabip Odası doktorlarının tesbitiyle ‘ölüm riski’ ile karşı karşıyadır. Kamuoyunun önünde bu insanların ölüme terkedilmesi vicdanları yaralamaktadır.”

Durumları incelenmeden, ve aynı durumda olan kişilerin başvurularına cevap verilmeden, bu iki kişinin işe iadelerinin şu anda mümkün olmayabileceği ifade edilen açıklamada: “Ancak, sorunu diyalogla çözüme kavuşturmak, örneğin, en azından OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu’nun ilk elde Gülmen ve Özakça’nın durumlarını incelemesi karşılığında ölüm orucuna son vermelerini sağlamak pekala mümkün olabilir.

Bu amaçla, geçmişte çeşitli partilere mensup milletvekilliği, parti başkanlığı ve bakanlık yapmış kişilerden oluşan, farklı görüşteki toplumsal kesimler arasında köprü kurmak üzere oluşturduğumuz Diyalog Grubu’nu temsilen aramızdan dört kişi bu konuları konuşmak üzere Başbakan Sayın Binali Yıldırım, Başbakan Yardımcısı Sayın Nurettin Canikli, ve akademik kimliğini gözönünde bulundurarak Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Nabi Avcı’dan randevu talep ettik” denildi.

Bu talebin kamuoyu önünde bir kez daha yinelendiği vurgulanan açıklamada şöyle denildi: “Bizim aracılığımızla olmasa bile devlet yetkililerinin veya uygun gördükleri bir başka aracı grubun bu iki kişiyle görüşerek acilen eylemlerini sonlandırmalarının sağlanacağını, Meclis Komisyonu’nun bir an önce tüm başvuruları ele alıp sonuca kavuşturacağını, hukuk güvenilirliğini yeniden tesis etmek üzere OHAL ve KHK düzenine son verileceğini ümit etmek istiyoruz.” (HABER MERKEZİ) 
 

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Çilek toplamak için ormana giden kadın 2 gün sonra bulundu

SONRAKİ HABER

Galatasaray Başantrenörü Erman Kunter'den ilk açıklama

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...