14 Haziran 2017 13:38

HDK: Yeni 15-16 Haziranlar görevimizdir

Halkların Demokratik Kongresi 15-16 Haziran'ın yıldönümünde '15-16 Haziran Direnişi, işçi sınıfının onurudur' dedi. 

Paylaş

15-16 Haziran’ın yıldönümünde Halkların Demokratik Kongresi bir açıklama yayınlayarak “15-16 Haziran Direnişi, işçi sınıfının onurudur” dedi. 

“Türkiye işçi sınıfı tarihinde eşsiz bir yere sahip olan 15-16 Haziran 1970 büyük işçi direnişinin 47. yıldönümündeyiz. Türkiye emekçilerinin bu büyük mücadele, grev ve direnişini saygıyla hatırlıyoruz...” diye başlayan açıklamada “Yeni 15-16 Haziranlar görevimizdir…” denildi.

HER TÜRLÜ GÜVENCESİZLİK VE KURALSIZLIK EGEMEN...

HDK açıklamasında bugün Türkiye emekçilerinin OHAL/KHK rejimi altında başta kıdem tazminatı ve kamuda iş güvencesi olmak üzere tüm tarihsel kazanımlarını kaybetmenin eşiğinde bulunduğunu belirterek “Tıpkı o gün olduğu gibi mücadeleci sendikalar hedef haline getirilmiş, binlerce kamu emekçisi ve kayyumlar marifetiyle işçiler işlerinden atılmıştır. Türkiye halklarına dayatılan ‘tek’çilik anlayışının emekçilere yansıması ‘zorunlu’ ibaresiyle sembolize edilir hale gelmiş, çalışma hayatında grev yasakları, sendikal hakların engellenmesi, hukuk güvencesinin ortadan kalkması, taşeronlaşma, kiralık işçilik, her türlü güvencesizlik ve kuralsızlık egemen olmuştur” dedi. 

‘YAŞASIN 15-16 HAZİRAN BÜYÜK DİRENİŞİ’

Açıklamada şöyle denildi: “Tüm bu karanlık tabloya rağmen inanıyoruz ki Türkiye emekçileri ve halkları tıpkı 15-16 Haziran büyük direnişinde olduğu gibi bugünün OHAL/KHK faşizmine gereken yanıtı verecektir. Kendisine reva görülen bu kölece çalışma koşulları, güvencesiz gelecek ve onursuz yaşam dayatmasına karşı mücadelesini büyütecektir. Nitekim, tüm engellemelere rağmen tek’çi sarı sendika dayatmasına kartı mücadele eden metal işçileri, grev yasaklarına eylemleri ile yanıt veren cam işçileri bu umudun taşıyıcısı olmuştur.

Türkiye’nin her kimlikten ezilen halkları ve emekçileri olarak; yeni 15-16 Haziran’lar yaratmak ve insanca eşit, özgür bir hayatı bu topraklarda kurmak görevimizdir.  

Yaşasın 15-16 Haziran Büyük Direnişi!

Yaşasın İşçilerin Birliği, Halkların Kardeşliği” (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

10 yaşındaki Ceylin cinayetinde 3 şüphelinin sorgusu sürüyor

SONRAKİ HABER

İBB 39 ilçenin toplanma ve geçici barınma alanlarını belirledi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...