14 Haziran 2017 12:40

THY'den personele sosyal medya yasakları!

Türk Hava Yolları çalışanlarına, üniformalı fotoğraf paylaşmayı ve siyasi yorum yapmayı da içeren bir dizi sosyal medya yasağı getirdi.

Paylaş

Türk Hava Yolları, yeni düzenlemesi ile personeline sosyal medyada üniformalı fotoğraflarını paylaşamayı, siyasi yorum yapmayı yasakladı. Personele iş amaçlı dapıtılan bilisayar ve telefonlar da bilgilendirme yapılmaksızın inceleme altına alınabilecek. Yasakların "kurumun itibarının zedelenmemesi" gerekçesiyle getirildiği duyuruldu.

Genel Müdür Bilal Ekşi imzasıyla çalışanlara dağıtılan bilgilendirmede yasağın amacı “Kişisel sosyal medya hesaplarındaki paylaşımların içeriğinden kişiler şahsen sorumlu olmakla birlikte, çalışanları tarafından sosyal medya ve internet platformu üzerinden yapılacak paylaşımların Türk Hava Yolları Anonim Ortaklığı’nın prestijine, marka değerine ve kurumsal ilkelerine zarar vermesinin önüne geçmektir” şeklinde ifade edildi.

THY Yönetim Kurulu tarafından belirlenen kurallar, tüm çalışanları kapsıyor. Üniformalı fotoğraf, video paylaşımı artık yasaklanıyor. Çalışanlardan ayrıca çalışma saatleri içinde yapmaları gereken görevleri sosyal medya ile aksatmamaları da istendi. THY, iş amaçlı kullanım için personele verdiği bilgisayar, cep telefonu, internet kullanımı ilgili kanun ve düzenlemelere uygun olarak, herhangi bir bildirimde bulunmadan takip altında tutma, gerekli gördüğü alanlarda detaylı inceleme hakkına da sahip olacak.

'GENEL AHLAKA UYGUN PAYLAŞIM'

THY’de çalıştıkları bilgisi ve veya görseli sosyal medya hesaplarında yer almayacak.

Mevcut markaya "zarar verecek", "hukuki sonuçlar yaratabilecek" içeriklerden kaçınılacak. THY adına herhangi bir itham ve çalıştıkları kurum adına itham, beyan veya vaatte bulunamayacak. Çalışanlar gizlilik içeren bilgi veya belgeleri sosyal medyadan paylaşamayacak.

Yeni uygulama ile üniformalı paylaşımına da yasak getirildi. Paylaşılan fotoğraflarda, "genel ahlak" veya "güvenlik" konusunda bilgilere dikkat edilecek. Bu "fotoğraf, video veya bilgilerin üçüncü şahıslar tarafından art niyetli kullanılabileceği" unutulmayacak.

YORUM YAPANLARLA İLETİŞİME GEÇMEK YASAK

Personel THY’nin kurumsal medya hesapları tarafından yayınlanmış haberleri, bilgilendirmeleri, anketleri paylaşabilecek. Sosyal medyada THY hakkında haberlere iyi niyetli olsa da yorum sahipleri ile iletişime geçmemeleri, konuyla ilgili THY birimlerini haberdar etmeleri gerekiyor.

SİYASİ PAYLAŞIM YASAK

Çalışanlar "Türkiye Cumhuriyeti’nin kurum ve kuruluşları, devlet büyükleri ve yöneticileri, milli ve manevi değerler, THY tüzel kişiliği, yöneticileri ve çalışanları ile THY iştiraklerinin tüzel kişiliği, yöneticileri ve çalışanları, hakkında eleştiri sınırlarını aşan, kin ve nefret söylemleri içeren, toplumu ayrımcılığa sevk edebilecek, iş barışına zarar verebilecek, etik dışı ve/veya siyasi içerikli ifadeler veya hakaret içeren" imalarda bulunamayacak.

THY ve iştiraklerinin ürün ve hizmetleri hakkında küçümseyici ifadeler kullanmayacak. Dini, etnik, kültürel, siyasi, farklılar gözeterek, bu konular başta olmak üzere cinsellik, terör, spor ile ilgili suç unsuru olan şiddet içeren, ifade özgürlüğünü aşan, küçük düşücü paylaşımlarda bulunamayacaklar.

Yayınlanan bilgilendirmede, bu kuralların THY’nin ve iştiraklerinin tüm personelini kapsadığına dikkat çekti. (DHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Fotoğraflarla Londra yangını

SONRAKİ HABER

Ödemiş'te iş cinayeti: İnşaat işçisi iskelenin altında kaldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...