14 Haziran 2017 11:38

Sefer Selvi’nin karikatürlerine soruşturma

Karikatüristimiz Sefer Selvi, hakkında yapılan bir şikayet dolayısıyla ifade verdi.

Paylaş

Derya DURSUN
İstanbul

Karikatüristimiz Sefer Selvi, hakkında yapılan bir şikayet dolayısıyla ifade verdi. Selvi, çizdiği karikatürlerin düşünce özgürlüğü kapsamında ve eleştiri sınırları içerisinde olduğunu ifade etti.

‘RAHATSIZ OLDUM, SORUŞTURUN’ İHBARI

Kayseri’de bir kişi, Karikatüristimiz Sefer Selvi hakkında, Twitter’da bulunan sahte hesap kastedilerek “@SeferSelvi_ hesabından paylaşılan karikatürler beni rahatsız ediyor” diye Başbakanlık İletişim Merkezine (BİMER) şikayette bulundu. Bahsi geçen karikatürlerle ilgili gerekli 4 aylık süre dolmuş olmasına rağmen Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığı şikayeti dikkate alarak soruşturma başlattı. 

Savcılık, soruşturma kapsamında İstanbul Başsavcılığına da bir yazı yazarak Selvi’nin ifadesinin alınmasına ilişkin talimat gönderdi. Sefer Selvi açılan soruşturma kapsamında dün Teşvikiye’deki Karakola giderek ifade verdi. 

KARİKATÜRLER İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ KAPSAMINDADIR

Açılan soruşturma kapsamında ifade veren Karikatürist Sefer Selvi, karikatürlerin kendisine ait olduğunu belirterek, “Ben günlük Evrensel gazetesine karikatürler çiziyorum, burada çizdiğim karikatürler Basın Kanunu’na tabidir. Bunları düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında çizdim, ayrıca tamamı eleştiri sınırları içerisindedir” dedi. Selvi, soruşturma konusu karikatürlerin eski olduğunun da altını çizdi. 

Selvi, söz konusu Twitter hesabının ise kendisine ait olmadığını belirterek, “İsmim kullanılarak açılan bu hesaptan karikatürlerim amacından saptırılarak paylaşılmaktadır. Karikatürler paylaşılırken yazılan yorumlar bana ait değildir. Benim kendime ait herhangi bir sosyal medya hesabım yoktur. Söz konusu hesabın kapatılması için daha önce de savcılığa başvurmuştum” dedi.

‘SORUŞTURMA USUL VE YASAYA AYKIRI’

Evrensel gazetesi avukatlarından Mustafa Söğütlü de soruşturmaya ilişkin Evrensel’e bilgi verdi. İfade tutanağına şerh düştüklerini belirten Söğütlü, “Sefer Selvi, Evrensel’de çizmektedir, Evrensel gazetesi de Basın Kanunu’na tabidir. Bahsi geçen karikatürler bu kapsamdadır. Ayrıca karikatürlerin hepsi eskidir. Eski oldukları için de 4 aylık soruşturma süresi geçmiştir. Dolayısıyla var olan soruşturma usul ve yasaya aykırıdır” ifadelerini kullandı. 

ÖNCEKİ HABER

Fatih Tezcan'a 15 yıl hapis istendi

SONRAKİ HABER

Emniyet Genel Müdürü değiştirildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa