14 Haziran 2017 10:12

‘Timsah’ dayanışma için yeniden sahnede

KHK ile ihraç edilen akademisyenlerce sahnelenen 'Timsah' oyunu ikinci kez izleyici karşısına çıkıyor.

Paylaş

KHK ile ihraç edilen akademisyenlerin sesini duyurmak için, yine KHK ile ihraç edilen akademisyenlerce sahnelenen “Timsah” adlı oyun ikinci kez izleyici karşına çıkacak. Okuma tiyatrosu formatında sergilenen oyun, 19 Haziran saat 20.00’de, bu kez Caddebostan Kültür Merkezinde oynanacak.

Dostoyevski’nin 1860’da yazdığı öykü, yazılışından yüz yıl sonra, üniversiteden ihraç edilen Haldun Taner tarafından tiyatro oyununa dönüştürüldü. Haldun Taner, tarihe “147’ler” olarak geçen akademisyen kıyımının “mağdur”larından biriydi ve Dostoyevski’nin anlattığı trajikomik gerçeklik Türkiye’de hüküm sürüyordu. 

‘BU SANATLA YAPILAN BİR EYLEM’

Yrd. Doç. Özgür Müftüoğlu, oyunun bir protesto eylemi olduğunu belirterek “Bu sanatla yapılan bir eylem” dedi. Müftüoğlu şöyle devam etti: “Sistemi eleştiren bir oyun bu oyunun daha sonra düzenlemesini yapan İstanbul Tabip Odası Başkanı Selçuk Erez’in babası da Haldun Taner ile birlikte ihraç edilenlerden. Bu süreç devam ediyor. bugün binlerce kamu emekçisi işlerinden edilmiş durumdalar. Zor koşullarda yaşamak zorundalar. Bu yüzden yeniden sahneye konacak”.

ALİ ŞEKER DE SAHNEDE

Öyküde, Memur İvan İvanoviç’in dev bir timsah tarafından yutulmasının ardından yaşananlar anlatılıyor. Timsahın karnında nasılsa hayatını sürdüren Yüksek Memur İvanoviç, bulunduğu yerden toplumun halini apaçık görür. Öncesinde yalakalıkta yarışanlar, artık yarar sağlamadığından, onu kurtarmayı aklına getirmez. Çalıştığı dairenin yöneticisi “her şeye burnunu sokuyordu, böyle olacağı belliydi, yerini doldurmak bir kararnameye bakar” der. Ailesi onu hemen gözden çıkarır. “Konuşabilen timsah” bir sirk canlısına dönüştürülür ve nihayetinde İvan İvanoviç ajanlıkla bile suçlanır. 

Haldun Taner bu oyunu yazdığında sahneleme fırsatı bulamamış, oyun o dönem radyo tiyatrosu olarak seslendirilmişti. Oyunda ihraç edilen akademisyenlerin yanı sıra CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker de rol alacak. (KÜLTÜR SERVİSİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

ABD Adalet Bakanı ifade verdi

SONRAKİ HABER

JMO İzmir Şubesi, Kanal İstanbul projesiyle ilgili konferans düzenledi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...