14 Haziran 2017 09:50

ABD Adalet Bakanı ifade verdi

ABD Adalet Bakan Jeff Sessions Rusya’nın ABD başkanlık seçimlerine müdahalesini araştıran Senato İstihbarat Komisyonu’na ifade verdi.

Paylaş

ABD Adalet Bakan Jeff Sessions Rusya’nın geçen yıl yapılan ABD başkanlık seçimlerine müdahalesini araştıran Senato İstihbarat Komisyonu’na ifade verdi.

Sessions, ABD Başkanı Donald Trump’ın seçim kampanyası sırasında Rus yetkililer ile herhangi bir gizli anlaşmaya giriştiği ya da böyle bir anlaşmadan haberi olduğu yönündeki suçlamaları "iğrenç ve korkunç bir yalan" olarak niteledi.

Oturum sırasında Rusya ile bağlantılar, eski FBI Başkanı James Comey’nin kovulması ve Başkan Donald Trump ile yaptığı görüşmelere ilişkin soruları da yanıtlayan Sessions, Rusya’nın Washington Büyükelçisi Sergey Kislyak ile daha önceden açıklanmayan bir görüşmesi ya da Rus yetkililerle Amerikan seçimleri hakkında temaslarının olduğu iddialarını sert biçimde reddetti. Sessions, "35 yıldır onurla hizmet ettiğim bu ülkeme zarar vermek ve demokratik sürecimizin bütünlüğünü bozmak için Rus yönetimi ile herhangi bir gizli anlaşmaya dahil olduğum ya da bundan haberimin olduğu iddiası iğrenç ve korkunç bir yalan" diye konuştu.

Sessions, Rus Büyükelçi Sergey Kislyak ile iki kez görüştüğünü, Ancak ABD medyasının aktardığı gibi, Rus Büyükelçi ile dönemin Başkan adayı Donald Trump için Mayflower Oteli’nde 27 Nisan 2017'de düzenlenen bir etkinlikte görüşüp görüşmediğini anımsamadığını söyledi.

Sessions, Trump’ın seçim kampanyasında görev almış olmasının gerektirdiği koşullar nedeniyle Adalet Bakanlığı'nın Rusya soruşturmasından ismini çektiğini vurgulayarak Rusya soruşturması hakkında hiç bir zaman bir bilgisi ya da rolünün olmadığını belirtti ve "Soruşturmadan çekildim ama bu aşağılık ve yanlış suçlamalara karşı onurumu savunmaktan çekilmedim" dedi.

Sessions, Cumhuriyetçi senatör Marco Rubio’nun, Trump’ın Beyaz Saray’daki görüşmeleri kaydettiğine ilişkin bir bilgisinin olup olmadığını sorusuna da "Bilmiyorum" karşılığını verdi. (DHA)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Bingöllü inşaat işçilerine ırkçı saldırı!

SONRAKİ HABER

‘Timsah’ dayanışma için yeniden sahnede

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...