14 Haziran 2017 04:25

Dersim Pülümür’de 10ndan Sonra!

Dersim'ün Pülümür ilçesinde tarih öğretmenliği yapan Bülent Gül ve Psikoloijk Danışman Serkan Zengin, 10 Ekim katliamına ilişkin belgesel film çekti.

Paylaş

Kemal ÖZER
Dersim

Türkiye, 10 Ekim 2015 sabahı tarihin en kanlı terör eylemiyle sarsıldı. “Emek, Barış ve Demokrasi Mitingi” için Ankara Tren Garı önünde toplanan binlerce kişi Sıhhiye Meydanı’na çıkmaya hazırlanırken yaşanan terör saldırısında 102 kişi hayatını kaybederken 391 kişi de yaralandı. Pülümür ilçesinde tarih öğretmenliği yapan Bülent Gül ile Rehber ve Psikolojik Danışman Serkan Zengin, yaşanan katliamı unutturmamak için “10ndan Sonra” isimli belgesel film çekti. Kocatepe köyünde amatör oyuncularla çekilen belgesel filmin gösterimi ilçedeki cep sinemasında gerçekleştirildi.

‘AMACIMIZ FARKINDALIK YARATMAK’

İzleyicilerin yoğun ilgi gösterdiği ve duygusal anların yaşandığı belgesel filme ilişkin konuşan Bülent Gül, “10ndan sonra isimli sinema projesi birinci dönemden itibaren düşündüğümüz bir projeydi. Yalnız bunun şartlarını Pülümür’de yaratmak biraz zordu. Kiminle çalışacağımız, teknik yeterlilik konusunda kafamızda soru işaretleri vardı. Biz bir proje gerçekleştirmek istiyorduk ve içinin boş olmamasını istiyorduk. Sonra baktık ülkemizde olağan dışı şeyler yaşanıyor ancak bunlar olağanlaştırılıyor. Ülkemizin gelmiş geçmiş en büyük katliamlarından biri yaşanmış; 102 insan ölmüş. Bir, bir buçuk yılda artık hatırlanmaz hale gelebiliyor. Bu anlamda sanatın en etkin olması gereken bir dönemdi. Buna dair fazla bir şey de yoktu. Sanki insanlar alıştırılıp tepkisizleştiriliyor. Biz de bu durumu dillendirmek için bunlar olağan şeyler değil dedik. Bunları sunmak adına böyle bir proje gerçekleştirdik. 25 dakikalık bu film Kocatepe köyünde çekildi. Amatör oyuncularla çalıştık. Ancak kafamızdakini yeterince gerçekleştirdiğimizi düşünüyoruz. Yaklaşık 3-4 aylık bir projeydi. İstediğimiz sonucu da elde edebildiğimize inanıyorum. Amacımız bu filmi olabildiğince insanlara ulaştırabilmek, farklı yerlerde gösterimini sağlamak ve farkındalık yaratmak” dedi.

Belgesel filmi mütevazı bir çalışma olarak nitelendiren Gül, “Sadece müzik konusunda İstanbul’dan bir arkadaşımdan yardım aldık. Müzik stüdyo ortamında hazırlandı. Burada montaj ve kurguyu yaptık. Haftada bir günlük çalışmayla gerçekleştirdik. Sonuçta öğretmeniz hafta sonları kurslarımız var. İklim değişiyordu. Bu anlamda dış çekimlerde sıkıntılar yaşadık ancak olabildiğince bunları halletmeye çalıştık” diye konuştu.

‘SAYILARDAN İBARET DEĞİL’

Rehber ve Psikolojik Danışman Serkan Zengin, filmin temel olarak acıyı işlediğini dile getirerek, “Bir katliam yaşandı. Üzerinde düşünülmesi gereken, unutulmaması gereken bir süreç. Sadece sayılardan ibaret gibi görünse de katledilen her insanın kendi hikayesi ve ardında bıraktığı derin hikayeler var. Filmin amacı biraz bu. Ardındaki derin hikayeleri ele almak. Filmi izlediğinizde yalnızlaşmış, yalnızlaştırılmış bir aile göreceksiniz. 

AMATÖR OYUNCULAR ROL ALDI

Çekilen belgesel filmde Süleyman Pekin, Olida Koç, Tuanna Özdemir ve Ayşe Karadağ isimli amatör oyuncular rol aldı. Belgesel filmde oynayan Süleyman Pekin, “Daha önce hiçbir filmde oynamışlığım yoktu. Hocalarımız söyleyince senaryoyu okudum ve kabul ettim. Başlarken zorlandığım sahneler oldu ancak sonradan alıştım” derken, oyunculardan Olida Koç ise, projede görev almanın kendisi için onur verici olduğunu ifade ederek, “Ankara Katliamı’nda birçok kayıp yaşadık. Ben onları temsil ettim filmde. Böyle bir projeye katkım olsun istedim. Amacımız birçok kalbe dokunmaktı. Umarım bunu da yansıtmışızdır. Ekip arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” dedi.

‘ÇALIŞMAYI ÇOK DEĞERLİ BULUYORUM’

Film gösterimini izleyen Pülümür Belediye Başkanı Müslüm Tosun, “İlçemizde çekilen ilk film diye tahmin ediyorum. Çok önemsediğimi; çok değerli bulduğumu ifade etmek istiyorum. Öğretmen arkadaşlarımızı tebrik ediyorum. 10 Ekim’i, ülkemizde barışı isteyenlerin ödedikleri bedeli anlatıyor. Belki bu çalışmaların başlangıcını teşkil edecek. Umut ediyorum ki bu çalışmalar ilçemiz ilimiz genelinde de bir başlangıç olacaktır” diye konuştu.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Ivanka Trump'ın tedarikçisi şirket, daha ucuz iş gücü arıyor

SONRAKİ HABER

Kırıkkale'de 3 Afgan mülteci, karbonmonoksit gazından zehirlendi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa