13 Haziran 2017 16:45

Malatya’daki kamu emekçilerine 105. kez gözaltı

Malatya’daki kamu emekçileri eylemlerinin 120 gününde 105. kez gözaltına alındı.

Paylaş

Malatya’da “İşimi ekmeğimi geri istiyorum” diyerek 5 Ocak’tan bu yana 120 gündür seslerini duyurmaya çalışan kamu emekçileri polis şiddetine maruz kalarak 105. kez gözaltına alındı.

"İşimizi, ekmeğimizi ve öğrencilerimizi geri istiyoruz" diyerek 119 gündür eylem yapan KESK üyesi 4 kamu emekçisi, eylemlerinin 120. gününde ara verdiklerini söyleyerek, Ankara Yüksel Caddesi’nde Nuriye Gülmen ve Semih Özakça için gerçekleştirilen eylemlere destek vermeye gideceklerini açıkladı.

Eylemde açıklamada bulunan eğitim emekçisi Erdoğan Canpolat, “29 Ekim’de çıkarılan KHK  ile ihraç edilmiş devrimci demokrat kamu emekçileriyiz. Çeşitli hukuksal girişimlerde bulunduk ve bir sonuç alamayınca 5 Ocak’tan bu yana burada oturma eylemi yapmaya çalıştık. Bugün 120. gün, bugün burada eylemimize son veriyoruz ama bunu eylemimiz bittiği için değil eylemimizi Yüksel’e taşımak amacıyla burada son veriyoruz. 120 günde 104 gün göz altına alındık defalarca para cezası ve 2911 sayılı kanuna göre hukuksal  işlem gördük. Bugün Nuriye ve Semih’in 97 gündür süren açlık direnişi var. 75. günden sonra hukuksuz bir biçimde bir komployla bu arkadaşları tutukladılar . Ölüm sınırına geldi artık, Yüksel’i güçlendirip onları hem hapisten kurtarmak gerekiyor. Buradaki eylemimizi geçici bir süre için sona erdirip Yüksel Caddesine gideceğiz, eylemimiz bundan sonra orada devam edecektir” dedi.

Basın açıklamalarını tamamladıkları sırada polis tarafından yerlerde sürüklenen öğretmen Erdoğan Canpolat ve sağlık emekçisi Cengiz Uğurlu 105. kez göz altına alındı.

Öğretmenler Erdoğan Canpolat, Özkan Karataş ve Umut Sertaç Ökdemir ile sağlıkçı Cengiz Uğurlu, Emeksiz Meydanı’nda yaptıkları eylemde toplamda 105 kez gözaltına alınmış ve Kabahatler Kanunu’na muhalefetten 277'şer TL para cezası kesilerek serbest bırakılmıştı. Emekçilere kesilen cezalar toplamı kişi başı 25.000 TL’yi aştı. (Malatya/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Galatasaray ile Sabri Sarıoğlu'nun yolları ayrılıyor

SONRAKİ HABER

Irak'ta hükümeti protesto eden halk yolları kapattı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...