13 Haziran 2017 16:04

Mattis: Katar’da ortak zemin bulmamız lazım

ABD Savunma Bakanı James Mattis, Katar'la Suudi Arabistan öncülüğündeki ülkeler arasındaki sorunun ortak zeminde çözülmesi gerektiğini söyledi.

Paylaş

ABD Savunma Bakanı James Mattis’in, Katar ile bazı Arap ülkeleri arasındaki krize ilişkin, “Burada bir ortak zemin bulmak zorundayız. Ortak zemin oluşturup birlikte hareket etmeliyiz. Bu zor bir şeydir. Kabul ediyorum birlikte üzerinde çalışacağımız bir şey olsa bile kolay değil” demesi dikkat çekti. ABD, Başkan Donald Trump’ın Suudi Arabistan ziyareti sonrasında Katar krizini başlatan güç olarak tartışılıyor.

Sputnik’in haberine göre Mattis, ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Joseph Dunford ile Temsilciler Meclisi Silahlı Hizmetler Komitesinde 2018 mali yılı savunma bütçesi hakkında ifade verdi. Oturumda Washington eyaleti Demokrat Vekili Adam Smith, ABD’nin Katar’a karşı Suudi Arabistan’la beraber hareket etmesini ‘ilginç’ olarak niteledi.

Smith, Katar’ın radikal gruplarla geçmişinin karışık olduğu kadar Suudi Arabistan’ın da karışık bir geçmişi bulunduğunu iddia ederek, bu bağlamda Mattis’in krizi nasıl değerlendirdiğini sordu.

Bakan Mattis, krizi ‘çok karmaşık’ olarak niteledi ve halen bölgede ortak bir zeminin bulunduğunu savundu.

TERÖRE DESTEK KİMSENİN MENFAATİNE DEĞİL

ABD Başkanı Donald Trump’ın son seyahatinde bölgeyi ortak bir zeminde buluşturmaya çalıştığını öne süren Mattis, şunları söyledi: “Katar, örneğin Hava Kuvvetlerimiz, Merkez Kuvvetler Komutanlığı ve Özel Kuvvetlerimiz için en büyük üssümüze, ileri karargahlarımıza ev sahipliği yapıyor. Basit bir şekilde şunu ifade edeceğim; Katar ile karşılıklı çalışma kapasitemiz var. Prens Sani (Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad el Sani) çok zor bir durumu devraldı ve toplumu doğru yöne çevirmeye çalıştığına inanıyorum. Tabii ki herhangi bir terör grubuna destek hiçbirimizin menfaatine değil”

ABD’NİN KATAR İLE MENFAATLERİ VAR

Mattis, ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’ın çözüm bulma çağrısından sonra Trump’ın Katar karşıtı açıklamalarına yönelik soruyu da yanıtladı.
ABD’li bakan, Trump’ın son Ortadoğu ziyaretinde “Terörist olduğu muğlak olan gruplar” dahil terör gruplarına desteğin kesilmesi konusunda bölgeyi tek noktaya getirmeye çalıştığını ve oradaki vurgusunu yinelediğini ileri sürdü.
Teröre destek konusunda ise Mattis, “Bu sadece siyah ve beyaz değil aynı zamanda daha muğlak alanlara da giriyor” dedi.
Terörle mücadeleye odaklanırken aynı zamanda Katar ile menfaatlerinin bulunduğunu yineleyen Mattis, “Burada bir ortak zemin bulmak zorundayız. Ortak zemin oluşturup birlikte hareket etmeliyiz. Bu zor bir şeydir. Kabul ediyorum birlikte üzerinde çalışacağımız bir şey olsa bile kolay değil” ifadelerini kullandı. (DIŞ HABERLER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Zeytinliklerle ilgili madde yasa tasarısından çıkarılacak

SONRAKİ HABER

Hamam davasında karar çıktı: 2 beraat, 2 ‘iyi hal indirimi’

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...