13 Haziran 2017 16:01

Venezuela’da muhalifler Yüksek Mahkeme binasını ateşe verdi

Venezuela’da sağ muhalefetin çağrılarıyla sokağa inen hükümet karşıtları, Yüksek Mahkeme binasını yaktı.

Paylaş

Venezuela’da sağ muhalefetin çağrılarıyla sokağa inen hükümet karşıtı göstericiler, başkent Caracas’taki Yüksek Mahkeme binasını ateşe verdi.

Devlet Başkanı Nicolás Maduro karşıtı yüzleri maskeli protestocuların pazartesi günü başkent Caracas’ın Chacao semtindeki mahkeme binasına molotof kokteylleri atmasının ardından binanın dış cephesi alev aldı. El Nacional adlı haber portalındaki habere göre olayda üç kişi yaralandı.

Maduro, Mayıs ayı başında üyelerin yarısı siyasi partiler dışındaki sendika gibi sivil toplum örgütlerinden oluşan 500 kişilik bir Kurucu Meclis seçimi önermiş, ancak mecliste çoğunluğu elinde bulunduran sağ muhalafet Maduro’nun önerisini reddederek, sokak eylemlerine devam çağrıları yapmıştı. Göstericiler geçtiğimiz haftalarda “Chavezci” oldukları gerekçesiyle iki kişiyi benzin dökerek yakmışlardı. Saldırıya uğrayan iki kişi ağır yanıklarla kurtulmuştu.

Şiddet ortamında yaşamını yitirenlerin sayısı ise 66 olarak açıklandı. Ölümlerin bir kısmı doğrudan kolluk kuvvetleri, bir kısmı göstericilerin saldırısıyla gerçekleşti, Bazı güvenlik görevlileri ölümler nedeniyle tutuklanırken çok sayıda faili mechul ölüm de bulunuyor. (DIŞ HABERLER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Niğde’deki tarihi yerlerde 'karekod’ uygulaması başladı

SONRAKİ HABER

Mersin'de Evrensel'in 25. yılı dayanışma etkinliğiyle kutlandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa