13 Haziran 2017 13:12

Podemos: Çaldıklarınızı son kuruşuna kadar istiyoruz

İspanya Meclisi, Unidos Podemos’un Başbakan Mariano Rajoy hakkında yolsuzluklar nedeniyle verdiği gen soru önergesini tartışıyor.

Paylaş

Filiz YAVUZ

İspanya Meclisi, Unidos Podemos’un (Birlikte Yapabiliriz) yolsuzluk skandallarına adı karışan Halk Partisi Lideri ve Başbakan Mariano Rajoy hakkında verdiği gen soru önergesini tartışıyor. Podemos lideri Pablo Iglesias’ın ardından gün içinde Başbakan Rajoy’un da konuşması bekleniyor. Konuşmaların ardından hükümet için güven oylamasına geçilecek.

Konuşmalar “Yolsuzluğa yeter artık” diyen Unidos Podemos sözcüsü Irene Montero ile başladı. Halk Partisi hükümetinin bir çeşit yolsuzluk hükümetine dönüştüğünü söyleyen Montero, yolsuzluk karşısında özür dilenmesini kabul etmeyerek "Çaldıklarınızı son kuruşuna kadar istiyorum baylar.” diye konuştu. Sözcü yolsuzluğun doğal ve kaçınılmaz bir sonuç olmadığını, politik bir düzen sorunu olduğunu vurgulayarak şöyle devam etti: Bugün yargıçlar bir suç örgütü olduğunuzu söylüyor. Onun ilk kanıtı da sistematik olarak yalan söylemeniz."

Podemos genel sekreteri Iglesias ise Rajoy hükümetine karşı önerdiği alternatif hükümeti anlatacak. Iglesias’ın konuşmasında Katalonya’nın bağımsızlık referandumuna da yer vermesi ve ifade özgürlüğü çerçevesinde hükümetin “yasa dışı” ilen ettiği referandumu destekleyici açıklamalar yapması bekleniyor.

Güven oylamasında Podemos ve Yurttaşlar Partisi hükümete karşı oy kullanırken, yolsuzlukla ilgili mücadele edeceğini söyleyen sosyal demokrat PSOE çekimser kalacak. (Madrid/DHA)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Uğur Kurt'un annesi beraat etti

SONRAKİ HABER

Guardian: Başbakan May özür dileyerek zaman kazanıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...