13 Haziran 2017 12:41

KODA yaz okulu 4. gününde

Kocaeli Dayanışma Akademisi’nin düzenlediği yaz okulu dördüncü gününde Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu'nun semineriyle devam etti.

Paylaş

Kocaeli Dayanışma Akademisi’nin Dr. Mehmet Fatih Traş anısına düzenlediği yaz okulu dördüncü gününde.  

Balıkesir Ören’de DİSK Genel-İş Abdullah Baştürk Tesislerinde gerçekleştirilen Yaz Okulunun dördüncü gün ilk seminerini Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu gerçekleştirdi. “Otoriter Zamanlar: Haklar, Özgürlükler ve Türkiye” başlığıyla gerçekleşen Yaz Okulunda Hamzaoğlu, “Herkesten Yeteneğine Göre, Herkese Gereksinimine Göre” başlıklı dersini anlattı. 

Sözlerine konu başlığının Marx’a ait olduğunu söyleyerek başlayan Hamzaoğlu, “Marx bu ifadesiyle eşitlikten bahsediyor. Marx, eşitliğin ölçümünde aynı birimin kullanılması gerektiğini söyler. Ölçüm birimi olarak emek kullanılmalı. Kriter olarak yetenek ve bölüşüm dikkate alındığında eşitlik sağlanamaz. Engels tam eşitliğin mümkün olmadığını söylüyor” ifadelerini kullandı. 

‘KAZANILMIŞ HAKLAR KAYBEDİLDİ’

Yıllar içerisinde eşitlik kavramının egemenler tarafından nasıl değişime uğratıldığını yazılı kaynaklar üzerinden anlatan Hamzaoğlu, “1960’larda kazanılmış haklar, 2000’lerde kaybedilmiş. Her şey şartlarda eşitlikten fırsat eşitliğine dönüştürülmüş durumda, durum geriye döndü” dedi. 

“Hedef olarak eşitliği değil, sınıfların kaldırılması mücadelesini yürütmeliyiz” diyen Hamzaoğlu, “Haklara indirgediğimiz eşitlik mücadelesi bizi sistemin içinde bırakır. Sistem geriledi, daraldı. Sonuç olarak; eşitlik, hayatın öznesinin insan ve doğa olduğu bir toplumsal yaşantı ile her bir bireyin gereksinimlerinin karşılanması hedefidir” ifadelerini kullandı. (Balıkesir/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

'Eskişehir'de neler oluyor': Yandaş haberciliğin geldiği yer

SONRAKİ HABER

Baydemir: Yargıda damatlar içtihatı oluşmaya başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...