KODA yaz okulu 4. gününde

KODA yaz okulu 4. gününde

Kocaeli Dayanışma Akademisi’nin düzenlediği yaz okulu dördüncü gününde Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu'nun semineriyle devam etti.

Kocaeli Dayanışma Akademisi’nin Dr. Mehmet Fatih Traş anısına düzenlediği yaz okulu dördüncü gününde.  

Balıkesir Ören’de DİSK Genel-İş Abdullah Baştürk Tesislerinde gerçekleştirilen Yaz Okulunun dördüncü gün ilk seminerini Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu gerçekleştirdi. “Otoriter Zamanlar: Haklar, Özgürlükler ve Türkiye” başlığıyla gerçekleşen Yaz Okulunda Hamzaoğlu, “Herkesten Yeteneğine Göre, Herkese Gereksinimine Göre” başlıklı dersini anlattı. 

Sözlerine konu başlığının Marx’a ait olduğunu söyleyerek başlayan Hamzaoğlu, “Marx bu ifadesiyle eşitlikten bahsediyor. Marx, eşitliğin ölçümünde aynı birimin kullanılması gerektiğini söyler. Ölçüm birimi olarak emek kullanılmalı. Kriter olarak yetenek ve bölüşüm dikkate alındığında eşitlik sağlanamaz. Engels tam eşitliğin mümkün olmadığını söylüyor” ifadelerini kullandı. 

‘KAZANILMIŞ HAKLAR KAYBEDİLDİ’

Yıllar içerisinde eşitlik kavramının egemenler tarafından nasıl değişime uğratıldığını yazılı kaynaklar üzerinden anlatan Hamzaoğlu, “1960’larda kazanılmış haklar, 2000’lerde kaybedilmiş. Her şey şartlarda eşitlikten fırsat eşitliğine dönüştürülmüş durumda, durum geriye döndü” dedi. 

“Hedef olarak eşitliği değil, sınıfların kaldırılması mücadelesini yürütmeliyiz” diyen Hamzaoğlu, “Haklara indirgediğimiz eşitlik mücadelesi bizi sistemin içinde bırakır. Sistem geriledi, daraldı. Sonuç olarak; eşitlik, hayatın öznesinin insan ve doğa olduğu bir toplumsal yaşantı ile her bir bireyin gereksinimlerinin karşılanması hedefidir” ifadelerini kullandı. (Balıkesir/EVRENSEL)

Son Düzenlenme Tarihi: 13 Haziran 2017 15:02
www.evrensel.net