13 Haziran 2017 12:21

'2 çocuğu öldüren panzer olayında soruşturma açıldı mı?'

CHP'li vekil Silopi'de 2 kardeşi ezen zırhlı araç olayında ihmali olanlar hakkında soruşturma açılıp açılmadığını sordu.

Paylaş

CHP İstanbul Milletvekili Onursal Adıgüzel, geçtiğimiz Mayıs ayında Şırnak Silopi’de 6 yaşındaki Furkan ve 7 yaşındaki Muhammed Yıldırım kardeşlerin ölümüne neden olan polis memurunun zırhlı araç kullanımı için özel bir eğitim almadığı, aracı B sınıfı ehliyet ile kullandığına yönelik ifadelerini Meclis’e taşıdı. Adıgüzel, “Aracı kullanan polis memurunun özel bir eğitim almadan araçta görev yapması başta olmak üzere, iki çocuğun ölümüne neden olaya ilişkin ihmali bulunan kişi veya kişiler hakkında başlatılmış herhangi bir soruşturma var mı?” diye sordu.

Adıgüzel, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği soru önergesinde, iki kardeşin ölümüne neden olan ihmallere dikkat çekti. Geçtiğimiz günlerde zırhlı araç ölümlerini araştırmak için Şırnak’a giden CHP heyetinde bulunan Adıgüzel verdiği soru önergesinde,  iki kardeşin ölümüne sebebiyet veren polis memuruyla Şırnak Merkez T Tipi cezaevinde yaptıkları görüşmeye değinerek, “Kamuoyuyla da paylaşıldığı üzere, zırhlı araca ilişkin herhangi bir özel eğitim almadığını, aracı B sınıfı ehliyetle kullandığını belirten polis memuru 8 ay önce araçta görev yapmaya başladığını, ancak daha öncekulede görev yaptığını ve yalnızca iki haftadır aracı kullandığını ifade etmiştir. Ayrıca soruşturmaya ilişkin hazırlanan bilir kişi raporunda da panzerde herhangi bir kusur olmadığına dikkat çekilmiştir. Şimdi burada tek suç polis memurunda mı yoksa herhangi bir eğitim vermeye dahi gerek duymadan, söz konusu aracın tonlarca ağırlığı ve teknik özelliklerini dikkate almadan polis memurunu o koltuğa oturtanlarda mı?” ifadelerini kullandı.

Adıgüzel, soru önergesinde ayrıca Türkiye genelinde zırhlı araçlarda özel eğitim almamasına rağmen görev yapan personel sayısını sordu. 

‘OTOPSİ SONUCU NE ZAMAN GELECEK?’

Öte yandan, Cizre’de geçtiğimiz Ekim ayında kaldırımda kardeşi ile birlikte yürürken zırhlı aracın çarpması sonucu hayatını kaybeden Hakan Sarak’ın ölümüne sebep olan olay ile ilgili soruşturmanın, aradan geçen 7 aya rağmen başlatılmadığına da değinen Adıgüzel, “Aile ile yaptığımız görüşmede, kazada hayatını kaybeden Hakan Sarak'ın yakınları kazaya sebep olan polis memurunun kim olduğunu dahi bilmediklerini, İstanbul Adli Tıp’tan otopsi sonuçları gelmediği için davanın açılamadığını ifade etmiştir. İçişleri Bakanlığı olarak bu konuda bir adım atacak mısınız?” diye konuştu. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

İzmir 8 Mart davası heyet değişmesi nedeniyle ertelendi 

SONRAKİ HABER

Donald Trump: IŞİD'in yeni liderinin yerini biliyoruz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa