Sınır kapısında bayram izdihamı

Sınır kapısında bayram izdihamı

Ramazan bayramı için ülkelerine dönmek isteyen Suriyelilerin Öncüpınar Sınır Kapısı’na akın etmesi izdihama neden oldu.

Türkiye'de bulunan Suriyelilere Ramazan bayramı için ülkelerine dönmeleri izni verilmesinden sonra Öncüpınar Sınır Kapısı’nda izdiham oldu. Bayramı ülkelerinde geçirmek için sınıra gelen ve bir an önce işlemlerini yaptırmak isteyen Suriyeliler'in oluşturduğu izdihamda birçok insan ezilme tehlikesi geçirdi.

Kilis Valiliği, 13- 23 Haziran tarihleri arasında Suriye’nin Azez, Mare, Soran, Aktarin ve Çobanbey bölgelerine bayram nedeniyle gidiş dönüşlere izin verileceğini duyurdu. Bu duyurunun ardından Türkiye’nin farklı kentlerinden gelen binlerce Suriyeli, ülkelerine gitmek için Öncüpınar Sınır Kapısı önünde yoğunluk oluşturdu.

İzdiham ve yoğunluk üzerine polis sınır kapısı çevresinde bariyerler ile önlem alarak izdihamı engellemek istedi.

Buna karşın Suriyeliler, bir an önce kayıt işlemlerini yaptırmak için bariyerlere yüklenince izdiham yaşandı ve ezilme tehlikesi geçirenler oldu.

Yanlarına kişisel eşyalarını alan Suriyeliler, pasaport veya geçici olarak verilen AFAD tanıtım kartlarını göstererek İl Göç İdaresi Müdürlüğü tarafından yapılan işlemlerinin ardından Suriye'ye geçti. Ülkelerine giden ve bayramı burada geçirecek olan Suriyeliler'in 14 Temmuz'a kadar yeniden Türkiye’ye döneceği kaydedildi. (DHA)

Son Düzenlenme Tarihi: 13 Haziran 2017 12:29
www.evrensel.net