5 Dakikada - Gökhan Durmuş / 13 Haziran 2017 Salı

5 Dakikada'nın bugünkü konuğu TGS Genel Başkanı Gökhan Durmuş. Durmuş'la tutuklu gazetecileri ve basın özgürlüğünü konuştuk.

13 Haziran 2017 11:22
Paylaş

Fatih Polat'ın hazırlayıp sunduğu 5 Dakikada’nın bu haftaki konuğu Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Genel Başkanı Gökhan Durmuş’tu. Durmuş'la basın özgürlüğünü ve tutuklu gazetecileri konuştuk. 

Durmuş basın camiasının Türkiye tarihinin en kötü dönemlerinden geçtiğini belirterek şu rakamları verdi: “Cezaevlerinde 160 tutuklu gazeteci var. 170 civarında medya kuruluşu temmuz ayından bugüne gelen süreçte kapatıldı. Bu dönemde 3 bin ama toplamda 8 bin civarında işsiz gazeteci var. Hızla daralan her gün işten atma haberlerini duyduğumuz bir süreçte aslında karanlı bir tablonun içerisindeyiz” 

TOPLUMUN DOĞRU HABERİ ALMA HAKKI GERİLEDİ

Topluma doğru haberleri ulaştıracak medya kuruluşları üzerinde çok ciddi baskılar olduğunu belirten Durmuş “Tutuklamalar, gözaltılar, ekonomik baskılar, davalar şeklinde süren çok ciddi baskılar var. Aslında toplumun doğru haberi alma hakkı da bu dönemde çok geriledi. Asıl sıkıntı bence bu. Sadece gazeteciler açısından düşünmememiz gerekiyor bu karanlık tabloyu. Aynı zamanda toplumun haber alma hakkı üzerinden de düşünmek gerekiyor. Türkiye tarihinin en sıkıntılı döneminden geçiyoruz” 

Cumhuriyet.com.tr’nin Genel Yayın Yönetmeni Oğuz Güven’in Twitter’da 55 saniye kalan bir haber tweeti nedeniyle tutuklanması ve hakkında 10.5 yıl istenmesine ilişkin TGS Genel Başkanı Gökhan Durmuş “15 Temmuz darbe girişiminden sonra hazırlanan tüm iddianameler hep haberlerre dayanıyor. Gazetelerin, internet sitelerinin, televizyonların yaptıkları haberler, attıkları başlıklar ya terörle ya terörü övmekle ya örgüt propagandası yapmakla eş değer tutuluyor ve bunun üzerinden cezalar veriliyor” dedi. 

-ŞU BAŞLIĞI ATARKEN KASTINIZ NEYDİ? 
-HABERCİLİKTİ

Türkiye’de hukukun bağımsız olması, tarafsız kararlar vermesi durumundan bu davaların hepsinin açılmadan kapanacağını belirten Gökhan Durmuş “Şu an cezaevinde bulunan 160 gazetecinin çok büyük bir kısmı gözaltında 2 gün kaldıktan sonra serbest bırakılacak. İddianamalere, savcı sorgularına baktığımızda ‘Şu başlığı atarken kastınız neydi’ ‘Habercilikti’ Bunu yargılıyor Türkiye. Ve hukuk da bağımsız olmadığı için bu tarz iddianamelerle, hapis istemiyle karşılaşıyoruz” diyerek en son birkaç gün önce aralarında Atilla Taş’ın da bulunduğu 13 gazeteci için attıkları tweet’ler nedeniyle iki kez ömür boyu müebbet hapsinin istendiğini hatırlattı.

‘TÜRFENT DAVASINI İZLEYECEĞİZ’

Programda hücrede tutulan Gazeteci Nedim Türfent’i hatırlatan Polat’a Durmuş “Yaşadığı hukuksuzluğu kamuoyuna duyurabilmek için biz de sendika olarak davayı izleyeceğiz ve orada olacağız. Diyarbakır il temsilcimiz ve Genel Örgütlenme Sekreterimiz davayı izleyecekler. Ve bunun kamuoyuna duyurulması için çaba göstereceğiz” dedi. 

‘24 TEMMUZ’DA ADLİYEDE OLACAĞIZ’ 

Cumhuriyet gazetesinin 24 Temmuz sansürün kaldırılışının yıldönümünde görülecek davasına dair Gökhan Durmuş şöyle konuştu: “Cumhuriyet bizim 55 yıldır örgütlü olduğumuz bir işyeri. İçeride tutuklu olan meslektaşlarımız da yıllarca bu sendikanın içerisinde yer almış insanlar. Tabi ki sendika olarak öncelikle bu davanın hem ulusal hem de uluslar arası kamuoyuna duyurulması için çalışmamız var. Özellikle 24 Temmuz günü adliyede çok ciddi bir kalabalık hazırlığı yapıyoruz. Yani bu hukuksuzluğu ortadan kaldırmak üzere, hem arkadaşlarımıza yalnız olmadıklarını göstereceğiz, hem de kamuoyuna ‘Burada hukuksuz bir dava işliyor ve biz de bunun tanığıyız’ diyeceğiz” (EVRENSEL WEB TV)

ÖNCEKİ HABER

TAYAD üyesi, ev baskınında hayatını kaybetti

SONRAKİ HABER

Antalya'da yol çalışması yapan iş makinesinin çarptığı kadın yaşamını yitirdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa