Mutlu Akü işçileri greve çıktı

Mutlu Akü işçileri greve çıktı

Petrol-İş üyesi Mutlu Akü işçileri, toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlamaması üzerine greve çıktı.

Gebze'de kurulu Mutlu Akü fabrikasında çalışan işçiler Petrol-İş ile patron arasında devam eden toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlamaması üzerine greve çıktı. Patronun düşük ücret ve hafta tatilini belirsiz hale getiren 4’lü vardiya sistemi dayatması nedeniyle greve çıkan işçiler, mücadelelerini sürdürmekte kararlı. 

İşçiler sabah Tuzla’da bulunan fabrika önünde toplanarak grev pankartını astı. Grevle ilgili Evrensel'e konuşan Petrol-İş İstanbul 2 No’lu Şube Başkanı Niyazi Recepkethüda, sözleşme görüşmelerinde patronun brüt 450 lira zam verdiğini, işçilerin ise brüt 506 lira ve her yıl için 10 lira kıdem zammı istediğini söyledi.

Patronun ayrıca Pazar gününü haftalık tatil günü olmaktan çıkaran 4’lü vardiya sistemine geçmek istediğine dikkat çeken Recepkethüda, “Bu sistemle fabrika 3 değil 4 vardiya olacak ve işçinin hafta tatili günü, her hafta hangi güne gelirse o gün olacak ve değişecek. Biz bunu istemiyoruz, pazar günü hafta tatili olsun istiyoruz” dedi.

Kurşunlu ortamda ağır iş yapıldığını ve işçilerin taleplerinde kararlı olduğunu söyleyen Recepkethüda, greve de bu kararlılıkla çıkıldığını dile getirdi. 

Mutlu Akü’nün aynı alan içerisinde iki fabrikası bulunuyor. Bir fabrikasında 60, diğer fabrikasında ise 567 kişi çalışıyor. (İstanbul/EVRENSEL) 

Son Düzenlenme Tarihi: 13 Haziran 2017 11:16
www.evrensel.net
ETİKETLER Mutlu Akügrev

1 yorum yapılmış

  1. esra doğan 5 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 1  /  Beğenmedim 0

    Kurşunun Zararları

    Kurşunun Zararları, Kurşun vücutta kullanılmayan insan için tehlikeli bir metaldir. Kurşun gerek doğal olarak gerekse endüstriyel atık olarak doğada sık rastlanan bir metaldir. İnsan bu tehlikeli metale sindirim yoluyla, solunum yoluyla veya deriyle maruz kalabilir. Bu metalin vücutta toksik miktarlara gelmesiyle başta beyin olmak üzere bir çok organa zarar verebilmektedir. Çocuklarda daha belirgin olarak etkilerini göstermektedir. Kurşun zehirlenmesi öğrenme güçlüklerine ve davranışsal bozukluklara neden olmaktadır. Uzun süreli bu zehirlenme devam ederse sindirim sistemi bozukluklarına neden olabilir, boy kısalığı gelişebilir. Kansızlıkta sık görülen etkilerindendir. Ayrıca beyin ödemi, baş ağrısı, bulantı-kusma, bilinç kaybı ve kalp ritm bozukluklarına neden olabilmektedir.

    Kurşun günlük hayatımızda boyalarda, araba yakıtlarında, fabrika atıklarında, su borularında kullanılabilmektedir. Bu malzeme havada, yerde veya suda atık olarak birikmiş olabilmektedir. Küçük çocuklar keşfetme amacıyla her nesneyi ağızlarına götürmektedir. Buda kimyasal boyayla boyanmış bir zeminden kopan partikülleri veya bu boylarla boyanmış bir oyuncağı ağızlarına almasıyla kurşun vücuda girer. Ayrıca balıkçı oltaların da kullanılan kurşunlar suda kalmaktadır. Bu yolla da vücuda kurşun alınabilmektedir. Araçların yakıtlarında kullanılan yakıta araçlarda vuruntu yapmaması için kurşun katılmaktadır.Bu kurşun yakıt yandıktan sonra havada partiküller olarak kalmaktadır. İnsanlar havayı soluduklarında havada asılı kalan bu kurşun partiküllerine maruz kalmaktadırlar. Ayrıca endüstriyel maddeler olan pil, akü, lehim, kablo gibi maddelerde yüksek oranda kurşun içermektedir. Çocukların oynadığı oyun hamurlarında dahi kurşun tespit edilmiştir. Bu maddelere temasla da deri yoluyla kurşun vücuda geçmektedir. Kurşun insan vücuduna girdikten sonra yirmi yıl boyunca kalmaktadır. Buda azar azar aldığımız kurşunların birikerek zamanla tehlikeli boyutlara ulaşmasına neden olmaktadır.

    MUTLU AKÜ 1 NUMARA DEĞİL Mİ ? 48 ÜLKEYE İHRACAT YAPTIĞI İÇİN. PEKİ KİMLERİN SAYESİN DE EMEKÇİNİN SAYESİN DE... ŞİMDİ KARAR SİZİN!!! KİM BÖYLE BİR İŞ YERİN DE İHTİYACI OLMASA ÇALIŞIR... ELİNİZİ VİCDANINIZA KOYUN VE EMEKÇİNİN HAKKINI VERİN, VERİN Kİ ÇOCUKLARIMIZ BABASIZ KALMASIN. SİZ MUTLUYKEN BİZLER HASTANE KÖŞELERİN DE ÇARESİZCE BEKLEMEYELİM...

Yorum yapın

Yorum yapmak için üyelik gerekmemektedir. Yorumlar, editörlerimiz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Konuyla ilgisi olmayan, küfür içeren, tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.