13 Haziran 2017 10:59

İsveçli 26 parlamenterden Bekir Bozdağ'a mektup

İsveçli 26 parlamenter, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’a bir mektup göndererek tutuklu gazetecilerin serbest bırakılmasını istedi. 

Paylaş

Murat KUSEYRİ
Stockholm

İsveçli 26 parlamenter, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’a bir mektup göndererek medya üzerindeki baskıların son bulmasını ve tutuklu gazetecilerin serbest bırakılmasını istedi. 

Parlamento İnsan Hakları Grubu’nun girişimiyle kaleme alınan ve gönderilen mektupta, parlamenterler, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından gazeteciler ve medya çalışanlara yönelik baskılardan derin kaygı duyduklarını belirterek AKP Hükümeti’ne temel insan hak ve özgürlüklerine saygı göstermesi zorunluluğunu hatırlattı. 

‘TUTUKLU GAZETECİLER DERHAL SERBEST BIRAKILMALI’

120’den fazla gazetecinin tutuklu olduğunu hatırlatan parlamenterler, Türkiye’nin dünyada en fazla gazeteci hapseden ülke olduğuna dikkat çekerek şu ifadeleri kullandı:

“Biz, aşağıda imzaları bulunan İsveç milletvekilleri, Türk devlet makamlarından cezaevlerinde tutulan tüm gazetecilerin derhal serbest bırakılmalarını istiyoruz. Ayrıca ifade özgürlüğü, adil yargılama ve hiç bir tutuklu ve mahkumun insanlık dışı muameleye uğramaması için elinizdeki tüm imkanları kullanmanızı istiyoruz.”

'MEDYA VE AYDINLARA YÖNELİK KAPSAMLI BASKILAR VAR'

Mektuba ilişkin Evrensel'e açıklamalarda bulunan Parlamento İnsan Hakları Grubu Başkanı Serkan Köse, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından ilan edilen olağanüstü hal uygulamalarında kanun hükmünde kararnemelerde Türkiye’de en temel hak ve özgürlüklerin ihlal edildiğini söyledi. 

AKP Hükümeti’nin darbecilere ve terörizme karşı mücadele bahanesiyle Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesini askıya aldığını hatırlatan Köse, “Onbinlerce insan işten atıldı ve tutuklandı. Keyfi ve temelsiz suçlamalarla insanlar uzun süre gözaltında ve cezaevlerinde tutuluyor. Suçlarının ne olduğunu ve neden tutuklandıklarını bilmiyorlar. Muhaliflere, medyaya ve aydınlara yönelik geniş kapsamlı baskılar var. Tüm bunların derhal sona ermesi gerekir” dedi.

Köse, halkın oylarıyla seçilmiş HDP Milletvekilleri ve belediye başkanlarının görevden alınmaları ve tutuklanmalarının da halkın irtadesine saygısızlık olduğunu belirterek bunun için tutuklu HDP’lilerle dayanışma kampanyası başlattıklarını söyledi.

'TÜRKİYE İNSAN HAKLARINA SAYGI GÖSTERMELİ'

Mektupta imzası bulunan Moderat (Muhafazakar) Parti Milletvekili Margerathe Cederfeldt de, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne aday ülke olduğunu ve AKP’nin yeni fasılların açılmasını istediğini hatırlatarak, “Eğer Türkiye Avrupa Birliği’ne üye olmak istiyorsa öncelikle insan hakları ve ifade özgürlüğüne saygı göstermesi, cezaevlerinde tutuğu gazeteci ve politikacıları serbest bırakması gerekir. Bu gerçekleşmedikçe ve insan haklarına saygı göstermedikçe Türkiye Avrupa Birliği’ne üye olamaz” dedi.

ÖNCEKİ HABER

Ege bölgesi gece boyu sallandı

SONRAKİ HABER

Hakkari'de mayına basan asker yaşamını yitirdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa