13 Haziran 2017 10:36

Alman Büyükelçi, Deniz Yücel’i ziyaret edecek

Almanya’nın Ankara Büyükelçisi Martin Erdmann, tutuklu bulunan Die Welt Muhabiri Deniz Yücel’i ziyaret edecek.

Paylaş

Almanya’nın Ankara Büyükelçisi Martin Erdmann tutuklu bulunan Die Welt Gazetesi Muhabiri Deniz Yücel’i bugün Silivri Cezaevinde ziyaret edecek. Die Welt’in haberine göre Alman Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Martin Schäfer, Erdmann’ın ziyaretenin bugün öğleden sonra gerçekleşeceğini duyurdu.

Deniz Yücel, Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın elektronik posta adresinin hack’lenmesine dair haberiyle ilgili 14 Şubat tarihinde İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne ifade vermeye gitmiş ve burada gözaltına alımıştı. Yücel’e ifadesi alınırken Bölgede yaptığı haberleri ve Cemil Bayık ile yaptığı röportaja ilişkin sorular da yöneltilmişti. Yücel 27 Şubat tarihinde “terör propagandası yapmak” ve “halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek” suçlarından tutuklanmıştı. Aynı soruşturma kapsamında gazeteciler Tunca Öğreten, Ömer Çelik ve Mahir Kanaat da tutuklu bulunuyor.

Yücel’in avukatı Veysel Ok, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne şikâyet başvurusunda bulunarak müvekkilinin tutukluluk haline itiraz etmişti. AİHM’den avukata gönderilen belgede Yücel adına yapılan şikayet başvurusunun “en kısa sürede inceleneceği” iletilmişti. Belgede “Yücel’in şikâyetinin esas itibarıyla öncelikli olarak değerlendirilen şikâyetler kapsamında olduğu” belirtilmişti. (MEDYA SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

Haber dili ‘örgüt üyeliği’ için delil oldu

SONRAKİ HABER

İzmir'de EYT Sosyal Yardımlaşma Derneği kuruldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa