13 Haziran 2017 07:52

Pervin Buldan serbest bırakıldı

Diyarbakır'da gözaltına alınan HDP İstanbul Milletvekili Pervin Buldan, adliyeden serbest bırakıldı.

Paylaş

Diyarbakır'da gözaltına alınan HDP İstanbul Milletvekili ve TBMM Başkanvekili Pervin Buldan, adliyeden serbest bırakıldı. Buldan, iftar programına katılmak için gittiği Diyabakır’da, Ağrı’da yürütülen bir soruşturma gerekçesiyle gözaltına alındı. Polis eşliğinde götürüldüğü Diyarbakır 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla bağlantı kurularak ifade veren Pervin Buldan, daha sonra serbest kaldı.

Buldan adliye çıkışında gazetecilere yaptığı açıklamada, Diyarbakır Valiliği’nin gözaltına alınmadığına ilişkin açıklamasını yalanladı. Milletvekili dokunulmazlığı ve Meclis Başkan Vekilliği’nin devam ettiğini belirten Buldan “İfade verdiğim konular, 8 Mart ve Newroz’daki konuşmam. Ayrıca Ağrı’da seçim protestolarına katılmam. Bunlar suçsa, ben suç işlemeye devam edeceğim” dedi.

YETKİLİLER: GÖZALTI YOK

Yetkililer, Pervin Buldan hakkında yakalama kararı olduğunu, Diyarbakır’da bulunduğunun öğrenilmesi üzerine polislerin kaldığı yere giderek, kararı kendisine tebliğ ettiklerini belirterek, “Kararın tebliğ edilmesiyle Pervin Hanım, kendi aracıyla adliyeye gitmiştir, gözaltı işlemi uygulanmamıştır” iddiasında bulunmuştu.

BEŞTAŞ: BUNUN ADI HUKUKTA GÖZALTIDIR

HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş ise, Buldan’ın yanında olduğunu belirterek, “Polisler geldi, yakalama kararını tebliği ettiler, benim aracımla polis eşliğinde adliyeye gittik. Bunun adı hukukta gözaltıdır. Zaten hakkında yakalama kararı çıkarılmış” ifadelerini kullanmıştı. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Golden State Warriors bir kez daha NBA şampiyonu

SONRAKİ HABER

Pakdemirli'den, THK uçakları sorusuna bilindik yanıt: Hükümetimize saldırı var

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa