12 Haziran 2017 16:54

6 yılda 328 işyerine çocuk çalıştırdığı için ceza verilmiş

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, bakanlıkça 2010-2016 yılları arasında 328 işyerine çocuk işçi çalıştırdığı için ceza kesilmiş

Paylaş


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, İş Kanununun "Çalıştırma yaşı ve çocukları çalıştırma yasağı" ile ilgili 71'inci maddesinde muhalefet edildiği tespit olunan 328 işyerine idari para cezası uygulandığını açıkladı.

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun soru önergesini yanıtlayan Çalışma Bakanı, şöyle dedi:

“'Çocuk İşçiliğinin Önlenmesi İçin Zamana Bağlı Ulusal Politika ve Program Çerçevesi’ Bakanlığımız tarafından ‘Çocuk İşçiliği ile Mücadele Ulusal Programı’ adıyla 2017-2023 dönemini kapsayacak şekilde ilgili kamu kurum ve kuruluşları, sosyal taraflar ve sivil toplum kuruluşlarının katkılarıyla hazırlanarak yürürlüğe girmiştir. Ulusal Program, ekinde yer alan Eylem Planı aracılığıyla uygulanacaktır.

Bakanlığımız tarafından, ‘Çocuk İşçiliği ile Mücadele Ulusal Programı’nın etkin olarak uygulanmasına katkı sağlamak amacıyla; ‘Fındık Tarımında Çocuk İşçiliğinin Önlenmesi Projesi’ ile ‘İthal Tarım Ürünlerinde Çocuk İşçiliğin Önlenmesi ve İstihdama İlişkin İyi Uygulamaların Sürdürülmesi Amaçlı İşbirliği Pilot Projesi’ çalışmaları sürdürülmektedir.

Bakanlığımızca 2010-2016 yılları arasında gerçekleştirilen teftişlerde 4857 sayılı İş Kanununun ‘Çalıştırma yaşı ve çocukları çalıştırma yasağı’ ile ilgili 71'inci maddesinde muhalefet edildiği tespit olunan 328 işyerine idari para cezası uygulanmıştır.” (ANKA)
 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Çalışma Bakanlığına göre çocuk işçi sayısı 101 bini aşkın 

SONRAKİ HABER

Finlandiya’da grevdeki postacılar gösteri yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa