12 Haziran 2017 15:04

TÜMTİS: DHL Express OHAL’den faydalanıyor

DHL Express’te TÜMTİS'e üye oldukları için işten atılan işçilerin eyleminde konuşan Gürel Yılmaz, işverenin OHAL’Den yararlandığını söyledi.

Paylaş

Türk-İş’e bağlı Tüm Taşıma İşçileri Sendikası’na (TÜMTİS) üye oldukları ve sendikal faaliyet yürüttükleri için “bölüm kapatma” gerekçesiyle 9 Haziran Cuma günü, DHL Express Havaalanı Şubesi'nde iki işçinin işene son verildi. 

DHL Express’in Bahçelievler Yenibosna’da bulunan Genel Müdürlüğü önünde açıklama yapan sendika, işçilerin işe iade edilmesini ve sendika üyeleri üzerindeki istifa baskısına son verilmesini istedi. 

TÜMTİS tarafından yapılan eyleme, sendika üyesi işçiler, DİSK ve Türk İş’e bağlı sendika temsilcileri de destek verdi. TÜMTİS flamalarını taşıyan işçiler, eylemde sık sık “DHL’ye sendika girecek başka yolu yok”, “Sendika hakkımız engellenemez”, “Atılan işçiler geri alınsın” sloganları attı. “DHL Express’te işçi kıyımına ve sendika düşmanlığına son” pankartının açıldığı eylemde, işçiler Türkçe ve İngilizce “İşçiyiz haklıyız kazanacağız”, “DHL Express işçilerin sendika hakkına saygı duy” yazılı dövizleri de taşıdı. 

Açıklama öncesi, genel müdürlük önünde bir süre sloganlar atan işçiler, marşlar eşliğinde halay çekti. 

'YENİDEN DİRENİŞE BAŞLARIZ' 

Daha sonra açıklama yapan TÜMTİS İstanbul 1 No'lu Şube Başkanı Ersin Türkmen, DHL Express’te uzun süredir işçilere baskı yapılarak sendika üyeliğinden istifaya zorlandığını söyledi. İşverenin yasa boşluklarını kullanarak DHL’de yapılmak istenen Toplu İş Sözleşmesi'nden (TİS) kaçtığını belirten Türkmen, sendikal örgütlenmeyi engellemek için yapılan baskılara derhal son verilmesi gerektiğini dile getirdi. DHL Lojistik’te 476 günlük direniş ile iş yerinde çoğunluğu ve yetkiyi aldıklarını ifade eden Türkmen, gerekirse yeniden direnişe başlayabileceklerini söyledi. 

DHL EXPRESS HİLELİ DAVRANIŞLARINDAN VAZGEÇMELİ' 

Türkmen, “DHL Express işvereni ve yöneticileri sözlerine sadık kalmalı, işçilerin yasal ve anayasal haklarına saygı göstermeli, işçileri istifaya ikna etmek için yalan söylemekten ve hileli davranışlardan vazgeçmelidir. Kardeş sendikaları, tüm halkımızı DHL Express işçilerinin haklı mücadelesine destek vermeye çağırıyoruz. Atılan işçiler, işe geri alınsın” dedi. 

‘DHL EXPRESS OHAL’DEN FAYDALANIYOR’

TÜMTİS Genel Sekreteri Gürel Yılmaz ise, sendika olarak işçilerin her zaman yanında olacaklarını söyledi. Türkiye’de demokrasi dışı uygulamaların yaşandığına dikkat çeken Yılmaz, DHL’nin diğer ülkelerde işçiler ile sendikal faaliyetleri uyum içinde olduğunu, sadece Türkiye’de ki OHAL ve yasal boşluklardan faydalanarak sendikal faaliyetlerin önüne geçmeye çalıştığını söyledi. (DİHABER)
 

ÖNCEKİ HABER

Askere değil HDP'li Milletvekili Önlü’ye soruşturma!

SONRAKİ HABER

Rabia Naz Komisyonu ilk toplantısını yaptı

Reklam
Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa