12 Haziran 2017 13:52

İşçilerden DİSK ve Türk-İş’e ziyaret

Kocaeli'de kıdem tazminatı için bir araya gelen işçiler DİSK ve Türk-İş'le görüştü.

Paylaş

Kocaeli’de geçen hafta kıdem tazminatı fonunu tartışmak üzere yan yana gelen işçiler toplantıda aldıkları kararları hayata geçirmeye devam ediyor. 

Farklı sektör ve fabrikalardan işçilerin katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda işçiler sendikaların kıdem tazminatının gasbına karşı nasıl çalışmalar yaptıklarını ve yol haritalarını öğrenmek üzere ziyaret eme kararı almıştı. DİSK ve Türk-İş’in bölge temsilciliklerini arayarak randevu alan işçiler, ziyaretlerini gerçekleştirdi.

YARIM GÜN İŞ BIRAKILACAK

DİSK Bölge Temsilcisi ve Genel-İş Şube Başkanı Vedat Küçük, işçilerin bu ziyaretinden çok büyük memnuniyet duyduğunu belirtti ve işçilerin sorularını cevapladı. Kıdem tazminatının gasbedilmesine karşı basın açıklamaları ve toplantılar yaptıklarını belirten Küçük, 15-16 Haziran direnişinin yıldönümünde iş yerlerinde yarım gün iş bırakacaklarını; bu iş bırakmanın aynı zamanda işçilerinin kazanılmış haklarına yönelik tüm saldırılara ve kıdem tazminatının gasbına ilişkin bir uyarı niteliğinde olacağını belirtti. 

İşçilerin 18 Haziran günü yapmayı planladıkları toplantıya davetine de katılacaklarını belirtti. İşçilerin sendikalar bu konuyla ilgili yan yana gelebilir mi sorusuna Küçük, "Biz özellikle böyle bir konuda konfederasyonların birlikte hareket etmesinden yanayız, sizin bu adımınız belki buna vesile olacaktır" şeklinde yanıt verdi.

TÜRK-İŞ: DOKUNULURSA GENEL GREV 

Türk-İş Bölge Temsilciliğini de ziyaret eden işçiler Türk Metal Şube Başkanı ve Türk-İş Bölge Temsilcisi Yakup Yıldız’la da görüştüler. Yakup Yıldız, “Ziyaretinizden memnuniyet duyduk, şu anda sizler bizim yapmamız gereken işi yapıyorsunuz, tabandan tepeye doğru bir basınç uyguluyorsunuz. Kıdem tazminatı konusunda TÜRK-İş’in tavrı net, dokunurlarsa genel grev kararımız var. Son birkaç gündür Çalışma Bakanı’nın açıklamalarından görüyoruz ki tekrar rafa kaldırılabilir, bu geri adım bizim genel grev kararımızın bir sonucudur” şeklinde konuştu. 

İşçilerin, emek kenti olan Kocaeli’de bir sendikal birlik kurulabilir mi sorusu içinde “Hak-İş’le yan yana gelmemiz mümkün değil, böyle bir birlik içinde uygun zeminin oluşması gerekli; tek başına alabileceğimiz kararlar değil, genel merkezimizle koordineli çalışıyoruz” diye yanıt verdi.

18 HAZİRAN’DA TOPLANILACAK

İşçiler sendikalara gerçekleştirdikleri ziyaretleri değerlendirmek ve yol haritalarını çizmek üzere 18 Haziran’da tekrar yan yana geleceklerini belirterek tüm işçileri toplantıya çağırdı. 

İşçiler “Kıdem tazminatının elimizden alınmasına karşı birlikte hareket etmeliyiz, sendikalarda bu konuda üzerine düşeni yapmalı. Biz işçilerde iş yerlerinde bulunduğumuz her yerde haklarımıza yönelik saldırılar için yan yana gelmeliyiz” şeklinde konuştu. (Kocaeli/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Zeytinlikler, meralar ve kıyılar için mücadele kararlılığı

SONRAKİ HABER

3 çocuk babası, işsiz nedeniyle bunalıma girerek intihar etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa