12 Haziran 2017 12:37

SEGBİS'le ifadeyi reddeden Yüksekdağ, duruşmaya getirilecek

Tutuklu Figen Yüksekdağ Urfa'da yargılandığı davaya SEGBİS ile ifade vermeyi reddedince, mahkeme bir sonraki davaya hazır edilmesine karar verdi.

Paylaş

Kocaeli'de tutuklu olan ve milletvekilliği düşürülen HDP eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, Urfa'da yargılandığı davaya SEGBİS sistemi ile ifade vermeyi reddedince mahkeme heyeti bir sonraki duruşmada hazır edilmesine karar verdi.

HDP'li Figen Yüksekdağ, 20 Temmuz 2015'te PYD'nin Suriye'nin Kobani kentinde kanton ilan edişinin 3. yıl dönümü nedeniyle Urfa'nın Suruç ilçesinde düzenlenen kutlamalara katıldı. Burada konuşan Yüksekdağ, "Biz sırtımızı Rojava'ya, Kobani'ye, IŞİD vahşetine karşı direnen halklara, insanlık mücadelesi yürüten YPG-YPJ'ye dayıyoruz. Bunu söylemekte hiçbir sakınca görmüyoruz. Bakın sırtımızı kime dayadığımızı çok net söylüyoruz ve bundan sonrada sırtımızı buraya dayamaya devam edeceğiz" dedi.

Bu konuşma üzerine Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Yüksekdağ hakkında soruşturma başlatılarak "Terör örgütü propagandası yapmak ve silahlı terör örgütüne üye olmak" iddiasından 15 yıla kadar hapis istemiyle hakkında iddianame hazırlanarak dava açıldı. Bugün Şanlıurfa 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen avukatlarının katıldığı duruşmada Yüksekdağ, tutuklu bulunduğu Kandıra F Tipi Cezaevi’nden Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katılmayı reddetti.

Yüksekdağ'ın avukatlarından Sevda Çelik Özbingöl ise savunmasında, müvekkilinin kendisini mahkemede savunmak istediğini ve Ankara'da görülen ayrı bir davanın benzer olduğu için dosyaların birleştirilmesini talep etti.

Bunun üzerine mahkeme heyeti, kendilerinin baktığı dosya ile Ankara 16'ncı Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki dava dosyaların birleştirilmesine ve sanığın bir sonraki duruşmada bizzat hazır bulunmasına karar vererek duruşmayı erteledi. (URFA)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

PETKİM’de üç yıllık sözleşme ve kiralık işçilik dayatması  

SONRAKİ HABER

KODA’da iş kazalarında insan hatası yaklaşımı tartışıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...