12 Haziran 2017 12:16

ABD’li 3 başsavcıdan Trump’a yolsuzluk davası

ABD’de 3 eyaletin başsavcıları, ABD Başkanı Donald Trump’a yolsuzluk gerekçesiyle dava açmaya hazırlanıyor.

Paylaş

ABD’de Washington, DC ve Maryland eyaleti başsavcıları, kişisel ve toplum çıkarlarını birbirinden ayıramadığı, yabancı hükümetlerden para aldığı ve kanundaki yolsuzluk karşıtı hükümleri ihlal ettiği gerekçesiyle ABD Başkanı Donald Trump’a dava açmaya hazırlanıyor.

BBC Türkçe’nin Washington Post’tan aktardığına göre, Karl A. Racine (DC) ve Brian E. Frosh’un (Maryland) açmaya hazırlandığı ve türünün ilk örneği olan dava, Trump başkan olduktan sonra şirketinin sahibi olarak kalması konusuna odaklanmayı planlarken, örnek olarak Beyaz Saray yakınlarında bulunan Trump International Hotel sunulacak. 

Başsavcılar, bölgeye yakın diğer konaklama yerlerine göre söz konusu otelin yabancılar da dahil müşteri çektiğini ve Trump’ın şirketine, kontratın seçilmiş bir yetkiliye yasakladığı üzere otel binasını kiralamaya izin verilmemesi gerektiğini söylüyor. 

Öte yandan Trump’ın yabancı hükümetlerin ABD Başkanı’nın iş dünyasındaki çıkarına hizmet edecek teşvikler sunacağı bir durum yarattığı savunuluyor. (DIŞ HABERLER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Antalya'da mezuniyet pankartı operasyonu

SONRAKİ HABER

Haftann filmleri: ‘Ve Sonra Dans Ettik’ ile ‘Kraliçe Lear’

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa